30 fascisties italic de situatie in nederland In ons land, zonder 'n Hitler of Mussoli ni, vindt geen extre me verheerlijking van de moederrol plaats. Wel heerst ook hier de opvatting dat vrou wen van nature moeders en huisvrouwen zijn en dat je als vrouw daaraan je krachten en tijd denk te geven. Loonarbeid van vrou wen m.n. van gehuwde vrouwen wordt gezien als broodroof voor "herstel van de onderworpen- Omdat een belangrijk deel van de moederschapkultus in dit land samenhangt met wat de R.K. kerk verkondigt, en dit in een vol gend artikel van de 00 -krant ter sprake komt, beperk ik me nu tot 'n paar wezenlijke gezichtspunteen die de fascisten er opna hielden ten aanzien van vrouwen. <Je kunt stellen dat 'zij. vrouwen bekeken als een radertje als de massa van voormoeders - moeders - grootmoeders. De vrpuw is geen individu, geen mens dat zelf iets te zeggen heeft. Een fascistische theoreticus, Ferdinando Loffredo beschrijft in z’n boek "Politica de la Famiglia (1936) de absurditeit van de emancipatie van de vrouw. Hij gebiedtde vrouwen haar hoogste ver vulling te vinden in het gezin. Het buitenshuis gaan werken van vrouwen is ontoelaatbaar en heeft schadelijke gevolgen nl. ver mannelijking van de vrouw, toename van werkeloosheid onder man nen, steriliteit, verlies van zelfvertrouwen bij de man en afname van hun suprematie als vader en echtgenoot. Als kenmerken van de vrouw noemt hij o.a.:dat de vrouw slechts 'n onwetend zoogdier is en zonder twijfel 'n geringere intelligen tie heeft. Lofredo stelt het volgende voor: - het kreëeren van een beweging voor heid van de vrouw aan de man". - de vrouw moet terugkeren in absolute onderworpenheid aan de man in geestelijk, kultureel, ekonomisch en seksueel opzicht. - het Duitse voorbeeld dient gevolgd te worden: jonge meisjes moe ten Spartaans opgevoed worden, geen vrouw mag zichzelf beschouwen als een onafhankelijk individu dat over zichzelf zou mogen beslis- sen - absolute hiërarchie in het gezin. Deze voorstellen ble ven niet louter voor stellen maar kregen hun konkrete invulling in wetten, dekreten en politieke maatre gelen. Daar zorgde Mussolini wel .voor. Brot.

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 32