F In z’n rede die Hitler hield op 't nationaal-socialistisch Frau- enkongres van 4 sept. 1935 stelde hij: 2>e gelijke rechten van de vrouw bestaan daarin, dat hoogachting haar toegekend wordt op die gebieden waarvoor de natuur haar bestemd heeft".En in "Hein Kampf" schreef hij: "De rascistische levensbeschouwing zal ertoe leiden dat de volkse staat een tijdperk inluidt waarin de mensen zich niet meer bezighouden met het fokken van paarden, honden of katten, maar wel met het veredelen van de mensen zelf". Uitgaande van dit inzicht dient de volkse staat in de eerste plaats zijn algehele opvoedingswerk te richten op het aankweken van kerngezonde lichamen en niet het inpompen van boekenwijsheid. De volkse staat moet daarbij van het standpunt uitgaan, dat een verstandelijk minder ontwikkeld maar lichamelijk gezond mens meer waard is dan de geleerde zwakkeling". "De opvoeding van meisjes: ook hier moet de nadruk beslist liggen op de lichamelijk vormingdaarna op de ontwikkeling van de ge voelswaarden en in laatste instantie pas op de geestelijke ont- wikkeling" "De vrouw heeft ook haar slachtveldMet ieder kind, dat zij voor het vaderland ter wereld brengt, strijdt zij voor het vaderland. De opvoeding van de vrouw dient onvoorwaardelijk gericht zijn op het toekomstige moederschap" Konkrete maatregelen werden ingevoerd om bovenstaande uitspraken te verwezenlijken. De nazi's introduceerden een moederdag in Duitsland, wat ik reeds in 't vorige artikel vermeldde. De onderscheiden moeders kregen dezelfde eer als frontsoldaten met toekenning van premies. In 1939 waren er 3 miljoen Duitse moeders onderscheiden. Het huwelijk werd aantrekkelijk gemaakt door aan elk jong paar 1000 mark te geven. In Duitsland werd ook 'n genadeloze strijd gevoerd tegen abortus en homoseksualiteit. Abortus werd bestraft als 'n daad van sabotage, en betrokken art sen kregen straffen van 6-15 jaar opgelegd door nazi-tribunalen Ook werd streng aktie gevoerd tegen gebruik van anti-konseptie Tenslotte is 't verrassend op te merken dat de konkrete bevolkings politiek met zijn gezins- en moederschapskultus niet het resul taat kreeg wat de nazi's hadden beoogd. Dat vrouwen zich niet klakkeloos door de hierboven beschreven prak tijken hebben geleend lijkt gewettigd, hoewel er jammer genoeg nauwelijks iets bekend is over haar verzet tegen deze bevolkings politiek sonen en opvoeding van kinderen in staatstehuizenDit was reeds in 1900. De eerste wereldoorlog 1914-1918 had veel levens gekost van jonge duitse mannen. Mede als gevolg hiervan werden er in Duitsland in de periode tussen 1914-1933 14.000.000 kinderen minder geboren dan in de periode daarvoor. Dit blijkt uit 'n N.S. DAP. rapport uit die tijd. Vanaf dat ogenblik onderging de rol van de vrouw een ingrijpende veranderingMen deed zijn uiterste best om haar te bekeren tot de deugden van de germaanse huisvrouw. Vooral op geëmancipeerde vrouwen werd de strijd in 't begin ge- konsentreerdHitler was de eerste die de vrouwenemancipatie ken schetste als een tegennatuurlijk verschijnsel. In 1933 zorgde men meteen voor 'n wijziging in 't leerprogramma voor meisjes, die voortaan hun bestemming in 't gezin en de huis houding behoorden te zoeken.Dike maand kwamen er nieuwe dekreten om de ondergeschikte positie van de vrouw en/of haar moederfunk- tie te bevestigen.

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 31