28 1 nazi-du its la nd i En nu de dertiger jaren: k, KcU-bnttf* De elitaire rassenleer waarin het idee van een Germaans-noords heer- sersras tot symbool van een toekomstig Duits wereldrijk gemaakt werd, stamt af van Duitse den kers voor Hitler. Zij stelden een voortplan- tingstheorie op om de generatie van 't Duitse ras en vermenging met "vreemd bloed" tegen te gaan. De kern van deze theorie was ’t streven naar raszuiverheid, ras verbetering d.m.v. se- lektie, huwelijkskontro- le voor raszuivere per- Doordat het gezin een woon/werkplaats was, werd de opvoeding van de kinderen niet als één van de belangrijkste funkties van 't ge zin beschouwd. Kinderen werden niet zozeer als ’n speciale groep gezien. Na de kleuterjaren werden zij opgenomen in de wereld van de volwassenen en opgevoed in het proces van leven en werken zo als dat zich rond hen heen voltrok. De funktie en organisatie van 't gezin en de plaats van de huis vrouw zijn ingrijpend veranderd door ’t opkomen van de industrie en de verdere ontwikkeling van ’-t kapitalisme tot monokapitalisme Het gezin werd als werkverband voor de produktie overbodig maar wordt des te belangrijker als plek, waar man en kinderen moe van de arbeid in de fabriek thuiskomen om te eten. In de kapitalistische maatschappij is het gezin voornamelijk als konsumptie-eenheid belangrijk geworden om te verbruiken wat in de industrie geproduceerd wordt. Tevens is het gezin geworden tot 'n privé-instelling waar de arbeider noodgedwongen uit moet rusten om zijn werk in de maatschappij goed te kunnen doen. En last but not least is het de plek waar kinderen geboren, ver zorgd en opgevoed worden om later ’n plaats binnen de maatschap pij te veroveren. Het werk van de vrouw is in vrij korte tijd veranderd tot onbetaal de huishoudelijke ar beid in een privê-ruim- te buiten de maatschap pij. Haar plaats werd nadrukkelijk die van huisvrouw en men ging het grootbrengen van de kinde'ren en het zor gen voor 't huishouden beschouwen als natuur lijke taken van de vrouw

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 30