vrouwen en fascisme 27 ontwikkeling van het gezin en het daarbij behorende moederschap r ’t gezin in de tijd van het artikel nl. het familiebe- Hebt u praktijkvoorbeelden van vrouwen die gestopt zijn en zich weer beter voelen? Volkskrant van In het art ike1 „Ik kan die vrouw wel vertellen dat ze zich moet emanciperen, maar als dat ten koste van haar gezond heid gaat, ten koste van de verhou dingen in haar eigen omgeving, dan doe ik daar niet aan mee. Mijn op dracht is emancipatorisch bezig zijn op dat kleine niveau van het gezin, dat de weerspiegeling is van de sa menleving als geheel. Lange ter- mijn-doelen van de emancipatie: he lemaal mee eens. Maar niet ten kos te van mijn cliënten. 't hebben over moederschap en gezin in de der- nog even een De Waal: „Ik zie meer en dat is een grote zorg, dat de therapieën niet meer lopen. De therapeut kan geen oplossing meer vinden. Van- daaruit is dat artikel voortge komen”. Het gezin was in de periode voordat de industrie opkwam een sa- menlevings- en samenwerkingsvorm ('n ekonomische eenheid), waar in drie of meer generaties plus personeel bij elkaar woonden in èén huis of boerderij. Deze huishouding had 'n ekonomische grondslag, drijf. Dit was tevens de grondslag van de maatschappelijke ordening. De familie was in de eerste plaats een arbeidsgemeenschap. De schei dingslijnen tussen vrouwenwerk en mannenwerk waren niet zo strak vastgelegd, het werk werd eerder taakgericht verdeeld. Zo had de vrouw vaak als taak het bereiden van de zuivelproduktie't telen van groenten en fruit, 't spinnen van vlas, 't bierbrouwen en de medische zorg voor de hele familie. VerHEERlijking van ’t moederschap en fascisme en nazisme en helaas niet alleen in die dagen. De Volkskrant van 2 juni '81 ligt voor me. In het artikel "Moederschap is al een hele baan", zegt de HEER de Waal, direkteur van 't I.M.P. (Instituut voor mu Iti-dicip 1inaire Psychotherapie in Den Bosch, dat voor 'n gehuwde wer kende vrouw, die de extra belasting van gezin en baan niet meer aankan, de werkelijke oplossing bestaat in het beëindigen van haar werkzaamheden bui tenshuis Het is vooral dat werk wat haar ziek maakt, volgens hem en van het zgn. huisvrouwensynd roomheeft deze HEER therapeut nog nooit gehoord Worden aan dit soort hei1ige-huisjes - instellingen van onze tijd, niet te veel vrouwen uitgeleverd en wat heb ben ze zelf als vrouw nog te willen of te vinden als die HEER zo denkt als hierboven Worden vrouwen gebruikt om dit soort instellingen mee in stand te houden, omdat deze instituten de gezinnen en onze huidige "samenleving" mee over eind houden??? Maar goed ik zou tiger jaren. Voordat ik daaraan begin wil ik eerst uitstapje maken nlnaar, heel in 't kort: 4.

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 29