dagboek-fragment Mieke-Nelie v.d. Heyden van aan terwijl willen voor Maria da t bevallingen, kindersterfte, geboortespreidingpedagogie en psychologie, blijven we in deze "moderne tijden" nog steeds het moederschap lie ver zien als een mysterie dan als een in verschillende fa cetten te ontleden funktie. En om de funktie "moeder" is de rol van de vrouw gebouwd. Nu de fysieke lasten van het moederschap lichter zijn dank zij o.a. de medische wetenschap legt de sociale moraal het ak sent op de rol van de opvoed ster. Het lijkt erop of de sa menleving - onbewust? - de vijftien of twintig jaren die vrouwen vroeger telkens op nieuw in verwachting waren, vervelend en een kind bent. Je vraagt zoveel aandacht klei ne man, zoveel aandacht die ik aan mezelf moet besteden om een goede moeder te zijn. Tenslotte heb ik jou op de we reld gezet en ervoor gekozen om voor jou te zorgen. Maar dit niet, dit heb - ik niet gekozen. Dit is me van alle kanten opgelegd; alleen met jou door het leven te gaan als moeder Ik merk dat ik moeilijk kan stoppen met schrijven. Moederschap is een verdoemenis waarvan ik het beste probeer te maken. Ik wil jou niet het gevoel geven dat je onwelkom bent en er maar liever niet had moeten zijn. Je bent geboren uit Eva en nu wordt van mij gevraagd de Maagd te zijn, terwijl ik weet je aan het kruis gaat en wijl ik waarom ik gezet Ja ik hou van jou. Je kunt er ook niets aan doen dat ik de wereld rondom me heen vervelend vind en me gedwongen voel het jou prettig te maken, ik soms in het niets zou verdwijnen om alle tijd mezelf te hebben. heeft vervangen door vijftien of twintig jaren van tijd, aan dacht en energie vragende, op voedend moederschap. Wil ze zo het merendeel van de vrouwen verwijderd houden van het are na waarin zich het grote ge vecht van de grote maatschappij zich afspeelt? Soms vind ik jou vergeet dat je Dat je niet kunt zijn zoals volwassenen graag hebben in relatie tot. Je vraagt dan te veel aandacht van mij, ter- me nog steeds afvraag jou op de wereld heb Ik ben benieuwd hoe ik me mor gen voel. Hoe het zal gaan tussen jou en mij. als je een meisje was geweest het zelfde lot zult wachten als ik.

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 24