hoe gaat het in ons kollektief? 14 praktische gang van zaken als niet-ouderin het opvoedings - kollektief waarom om voor het spoor Hennie schrijft in haar arti kel al wie de 5 volwassenen zijn in het kollektief, waar iedereeen woont en dat het huis op de kinderen is afge stemd Om een beetje een beeld te ge ven, hoe het praktisch gaat, zal ik iets vertellen over het verloop van éên week. Iedereen is een vaste dag in de week bij de kinderen. Dege ne die de dag heeft, slaapt de nacht ervoor beneden, zodat de kinderen een vaste plek heb ben om naar toe te gaan als ze 's nachts wakkker mochten wor den. De volgende ochtend haalt hij/zij de kinderen uit bed, eet met ze, brengt Marieke naar school en soms Anna naar de kresj. (Anna is nu 3 ochtenden op de kresj en binnenkort gaat ze A ochtenden en 2 middagen.) In de loop van de dag doet hij/ zij een deel van het huishoude lijk werk, dat verdeeld is, en Ik was zelf dus bang om er alleen voor te komen staan, Ik zit op wijn kamer raam en kijk over het Nu moet dan toch het artikel op papier komen, waarin ik iets vertel over een half jaar kollektieve opvoeding met onze groep. Allerlei ervaringen die ik op gedaan heb, heel positieve herinneringen, soms minder fijne; problemen die er nog liggen. Van alles gaat er dan door mijn hoofd. Toch wil ik proberen een reëel beeld te geven; vertelllen wat ik er goed en fijn aan vind, waarom ik er mee door wil blijven gaan, zonder toch de problemendie er ook liegen, te verdoezelen terwijl ik Hennie, mijn vrien din, er ook alleen mee liet staan. De ene keer verweet ik haar dat ze teveel aan zich zelf dacht en te weinig aan de kinderen, de andere keer weer dat ze niet zoveel over de kinderen moest zeuren. Ik bleef het zo naar haar terug schuiven als haar individuele verantwoordelijkheid om het goed te doen. Toen me duide lijk werd, hoe tegenstrijdig ik eigenlijk was, was het voor mij niet meer zo moeilijk om de stap te zetten: deel uit te maken van het kollektief en zo ook samen met de ande ren, echt verantwoordelijk te zijn voor de opvoeding van de kinderen Ik stapte als niet-ouder in het opvoedingskollektiefWaarom deed ik dat? Met het praten over gezamen lijk kinderen opvoeden, kwam mijn wens om zelf kinderen te willen, naar boven. Daarvoor had ik dat nogal weg zitten drukken, omdat ik erg opzag tegen het alleen thuis zitten en opvoeden van een kind; het leek wel of ik dan mijn eigen leven, aktiviteiten stop zou moeten zetten, om me op het kind te kunnen richten. Daarbij: ben ik wel in staat om dat kind goed op te voeden; het is 'n hele verantwoorde lijkheid, maar je staat er wel alleen voor. Daardoor heen speelde ook nog de angst dat een kind mij vaster aan Harry, mijn man, zou binden.

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 16