a 'w- 12 kinderen in een kollektief I ze zijn niet meer van mij Wat betekent dit voor mij? me een en Wij zelf hebben ons gezin opge broken en zijn een kollektief gaan vormen. Frans en ik zijn ieder apart gaan wonen om ook prakties de stellen-struktuur te doorbreken. Antoinette en Har- rie ook. Antoinette woont nu bij mij in huis, we hebben ieder een eigen kamer, Fried, die ook in het kollektief kwam, woont op het ogenblik in een woongroep. De kinderen, (Anna, Marieke en binnenkort een derde) hebben beneden een eigen, op hun afge stemde ruimte. Wat de kinderen betreft: die voeden we samen op. Ieder van ons is daar verantwoordelijk voor. Het artikel zou veel te lang worden als ik hier uitgebreid op het hoe en wat in zou gaan (Antoinette doet dat trouwens in haar artikel Kort gezegd willen we zo pro beren de kinderen vrij ten op zichte van hun ouders (frans en ik) te laten staan; ze kontakt en een band met meer volwassen en kinderen te laten ontwikkelen; ons zo goed mogelijk op hun te richten en als zelfstandige in dividuen met eigen kontakten en een eigen leven, met eigen problemen, te zien en te bena deren We stellen ons.met vijven ten doel om de kinderen samen zo goed mogelijk op te voeden tot vrije mensen. Dat betekent voor onszelf als volwassenen dat we proberen naar elkaar toe zo’n open mogelijk kontakt te reali seren en over de problemen die dat met zich meebrengt met el kaar als vrouwen en mannen te praten. De intensiteit van de. kontakten liggen verschillend: ik heb binnen het kollektief derschap, grondig moeten veran deren Daar ligt een belangrijke taak voor de vrouwenbeweging: het feit dat vrouwen kinderen krijgen en opvoeden als belangrijk punt ter harte nemen, als kern van de po sitie en onderdrukking van de vrouw nu. Niet alleen voor de vrouwen die nu moeder zijn (of willen worden, of erover twijfelen omdat ze opzien tegen alles wat eraan vast zit), maar ook voor de meisjes en jongens van nu, de vrouwen en mannen van later. Tegelijkertijd realiseer ik steeds meer dat voor mij ook hoop van-zelfsprekendheden automatismen wegvallen: de kin deren kunnen echt kiezen, ze zijn niet meer van mij afhanke lijk. M.a.w. ik zal bewust kontakt moeten zoeken en ontwikkelen. Gerichter, meer naar hun als persoon - Voor mijzelf betekent het ener- •zijds dat ik vrijer ten opzich te van de kinderen ben komen te staan: ik ben er niet meer al leen verantwoordelijk voor, en ook niet meer zo afhankelijk van. Met z’n vijven proberen we ieder van ons iets voor de kin deren te betekenen, hun te sti muleren in hun ontwikkeling, hun vrienden-innente worden. Met z’n vijven praten we erover hoe we dat het beste kunnen doen en over de problemen die we er mee hebben. met Frans en Antoinette. Daarnaast heeft ieder van ons ook zijn/haar vriendschappen buiten het kollektief. Trouwens ook zijn/haar werk of andere aktiviteiten

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 14