vrouwenbevri jding en moederschap 8 muren moeien weg mensen leven langs elkaar heen - We hebben geprobeerd dat te door breken. Ik wilde naast het kontakt met frans (mijn man en vader van mijn 2 kinderen) met meer mensen omgaan. Niet als de vrouw van frans de laaf gezien worden, maar als hennie. Met frans maar ook met andere mannen en vrouwen 'n meer vrij, open en zelfstandig kontakt. Waarin ik over mezelf kon praten: waar ik mee bezig was, wat ik wilde, én over de ander in een vertrouwelijke sfeer. 'Seksualiteit en liefde niet meer voor één persoon, maar met meer deren als uiting van genegenheid en niet als bezegeling van het huwelijk. Niet van die afgeslo ten stelletjes; maar openere, vrijere en inhoudsvollere ver houdingen van meer mensen met meer mensen. Verhoudingen waarin liefde voor elkaar is maar ook voor anderen; waarin ook samen gepraat wordt over en gewerkt wordt aan een andere manier en inhoud van le ven M.n. over het laatste, over hoe mensen in de privê-sfeer met el kaar omgaan, hebben we veel ge praat. En hoe dat uiteindelijk ook doorwerkt naar hoe mensen op het werk e.d. met elkaar om gaan Mensen zijn vaak eenzaam, leven langs elkaar heen, weten elkaar niet te bereiken, voelen zich door elkaar bedreigd eet. Ieder lijkt zo haar/zijn besogne te hebben: haar eigen gezin, eigen huis, eigen man/vrouw, eigen kind, eigen werk eet. Een stukje warmte, liefde en ge negenheid waar iedereen behoef te aan heeft, wordt gezocht in de relatie met één persoon (en bij de kinderen die daar eventu- Sinds maart van dit jaar vorm ik samen met AntoinetteFrans, Harrie en Fried een kol lekt ief IVe leefden voorheen als stellen. Me hebben nog geen ruimte om allemaal bij elkaar in één huis te wonen, maar we zijn op zoek. Ons belangrijkste uitgangspunt is de gezamenlijke opvoeding van de kinderen (Marieke, Anna en binnen niet al te lange tijd •n derde kind waar Antoinette nu van in verwachting is.) Alle vijf zijn we lid van de KEN =kommunistiese Eenheids beweging Nederland). Binnen on ze beweging heeft de diskuss ie over hoe mensen in deze maat schappij onderdrukt worden en „elke bevrijdingsstrijd gevoerd moet worden, zich gaandeweg ver legd van de ekonomi sche situatie (lonen, voorzieningen eet.) naar hoe mensen zich tot elkaar ver houden, hoe mensen met elkaar omgaan, zowel in de maatschap pij, op het werk eet., als in de privé-sfeer. eel uit voortkomen). Frustraties die mensen opdoen op het werk, met anderen worden thuis afgerea geerd of gekanaliseerd bij die ene persoon. In die relatie met die éne per soon moet alles ingestopt én uit gehaald worden. Naar anderen toe blijft het kontakt vaak afstan delijk, oppervlakkig en zakelijk. Dat legt tegelijkertijd 'n enorme druk op de vaste relatie: ófwel er is bijna dagelijks ruzie en later goed maken, ofwel je leeft behoorlijk langs elkaar heen. Er kan over 'n hoop dingen niet meer gepraat worden; liefde en warmte wordt opgeëist.

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 10