HET PERSOONLIJKE IS POLITIEK HET POLITIEKE IS PERSOONLIJK 2 WAT IS POLITIEK VOOR MIJ Wat is politiek voor mij? - Een gesprek van drie ineengevlochten tot haal vrouwen een ver- Is het persoonlijke politiek? In het licht van het boven staande geen moeilijke vraag meer J a De keuzes die ik maak of dat nu is tegen kernbewapening of om met mijn partner samen te leven, raken mijn leven. Als ik staak op 30 maart is dat een politieke keuze. Ik ter zet me tegen het feit dat 00 steeds weer op de kleint jes moeten letten. Een pro test tegen maatschappelijke ontwikkelingenMaar dit pro test noudt niet op bij mijn Met drieën gaan we aan deze vraag staan. "Bezig zijn met mensen die proberen iets aan hun eigen situatie te veran deren Het klinkt mooi, vaag voel ik aan wat je bedoeltMaar als we het konkreter proberen te maken, blijven we in kreten steken Met het oog op de komende tweede kamer-verkiezingen hebben we een aantal vrouwen gevraagd om een stuk te schrijven over wat voor hen politiek betekent en hoe ze daar al dan niet mee bezig zijn. Het resultaat was een aantal heel verschillende verhalen, van een vrouw die in de gemeenteraad zit, tot een andere die de partijpo litiek totaal verwerpt. Het was voor ons heel boeiend om al deze verhalen te lezen, ons zelf soms te herkennen en te verbazen. We hopen dat het jullie ook zo zal vergaan. De redaktie. Misschien komen we verder als we het van de andere kant be kijken: "Wat is politiek niet (meer) voor mij?" Politiek is niet alleen partij politiek, niet alleen wat po litici voor de t.v. en in de kranten zeggen. Politiek is niet alleen één keer in de 4 jaren een hokje rood maken. Niet iets waar ik niets mee te maken heb. Zo keek ik er een aantal jaren geleden tegen aan. Ik was er in geïnteresseerdHet was "leuk" te volgen wat de hoge heren daarginds, ver weg, deden. Maar met mij had het niets te maken. Deze invulling van po litiek begint te veranderen. Steeds meer leer ik het zien als een kijk op de samenleving Hoe zit de. samenleving in el kaar? Hoe is de macht verdeeld? Maar ook: Welke plaats neem ik daarin in? én Wat doe ik ermee? Politiek wordt steeds meer: nadenken over mijn eigen positie in deze samenleving. Van daaruit kies je, altijd! Want de be kende leus: "Geen keuze is ook een keuze", is geen loze kreet. Ik kan zeggen: "Kernbewapening och daar hou ik me niet mee bezig, daar heb ik niets mee te maken, ik ben niet voor, ik ben niet tegen. Ik stel me neutraal op." Ogenschijnlijk geen keuze maar deze positie ondersteunt het bestaande Geen keuze is een keuze voor "zoals het nu is". Zo politiek invullen maakt het tot iets van alledag, tot een persoonlijke levenswijze. Ook al lukt het niet altijd om situaties zo te benaderen.

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 4