t 41 VROUWEN TEGEN SEXUEEL GEWELD a 1 er- - J a een De meesten vinden dat ze be perkt worden in hun vrijheid als ze zelf niet kunnen kie zen wat ze doen. Maar het is moeilijk om je ook echt te kleden zoals je wilt, want het geeft vaak reden tot opmerk- Op thema-avonden in het vrou wen- kafee enm de Vrouwênark hebben wij, Vrouwen Tegen Sexueel Geweld, onder de aanwezige vrouwen een enquête uitgedeeld. In deze enquête vroegen we vrouwen naar hun ervaringen met en hun gedachten en ideeën over sexueel geweld Nadat er wat tijd was geweest om deze in te vullen hebben we er in groepjes over gepraat. Het is schokkend om te horen hoe zo’n kleine groep vrouwen al zoveel heeft meegemaakt aan vernede rende en angstige gebeurte nissen Het waren heel herkenbare dingen. Iedere vrouw maakt het haast dagelijks mee. Wat sexueel geweld je doet en hoe je reageert was voor iedere vrouw verschillend. De een schrikt er erg van, de ander wordt kwaad of bijt van zich af. De antwoorden die zij gaven op vragen over hun ervaringen, kunnen ook voor jou gelden. Vraag 1Je wilt graag naar een feest, maar je weet dat je alleen naar huis moet. Ga je dan? En hoe ga je? Ik ga met de brommer of de fiets. Ik ga niet. Ik probeer eerst of ik met iemand mee kan rijden. Als het niet te ver en langs een weg met veel huizen is, dan ga ik. Het ligt eraan of het een be kende of onbekende omgeving is. Ik ga er met de fiets naartoe en blijf slapen of laat me door een man thuisbrengen Soms ga ik expres te is het met Ik Voor expres te voet, een bonzend hart. ga niet alleen of zorg op tijd terug te zijn Uit de antwoorden blijkt hoe veel een vrouw moet regelen, vragen of afwegen voor ze een avond alleen weggaat. Dit is eigenlijk te gek om los te lopen. Vaak sta je daar niet meer bij stil. Het is zo eigen, zo gewoon dat je als vrouw dit soort zaken eerst afweegt voor je 's avonds weg gaat. Maar in feite is het een soort vrijheidsbeperking en "Sperzeit" voor vrouwen. Vraag 2. Je loopt in de stad en een man doet je schunnige voorstellen. Hoe reageer je? Wat zeg je dan of wat doe je? Ik loöp door en doe net 'of ik niets hoor. Ik fiets gewoon door. Als me iets te binnen schiet geef ik een afbrekend antwoord. Ik reageer niet maar barst vanbinnen van woede. Ik word ontzettend kwaad en agressief. Ik zeg weinig, maar ik zou ze wel te lijf willen gaan Als hij me aanraakt schop ik. Sommige vrouwen negeren de man en zijn opmerkingen, uit woede of machteloosheid. Anderen voelen zich machteloos en uiten dat door agressief te worden. Ze willen in ieder geval ’IETS terug doen Vraag 3. Doe je wel eens be paalde kleren aan, omdat je bang bent dat je iets uitlokt? Ik wil dragen wat ik wil, dat doen zij toch ook. Een laag uitgesneden truitje doe ik niet zo snel aan, als ik naar een discotheek ga. Ik hou niet van sexy kleding ook niet privé thuis, vind het teveel nadruk leggen op bepaal de lichaamsdelen 's avonds doe ik vaak broek aan, als ik op de fiets ga, en probeer de hou ding van een man aan te nemen. Ik vind het vrijheidsbeperk end dat je je niet kan kleden zoals je wilt. Ik heb het recht te dragen/ lopen/ bewe gen zoals ik wil.

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 43