I 32 het verhoor de protest-demonstratie Hij bleek achteraf niet de beroerdste te zijn en had ook niet meege- L daan aan de ME-charges bij het Binnenhof. Evenmin was hij tegenstan der van abortus. Hij wilde zelfs wel koffie voor ons halen, maar had daartoe geen bevoegdheid van zijn meerderen. Herhaaldelijk kwamen hogere politie-funktionarissen een kijkje ne men in het hok. Wij verzochten dan elke keer een advokaat te mogen bellen, maar dit verzoek werd niet ingewilligd. Eerst zouden we voor geleid moeten worden voor een verhoor en verder kregen we te horen, dat we zes uur konden worden vastgehouden en pas dan hulp van een advokaat konden inroepen. Aangezien ik de hele gang van zaken zo vernederend vond, weigerde ik in eerste instantie een verklaring af te leggen. Daarop werd ik voorgeleid bij een hulpofficier van justitie, die aan het einde van de gang in de kelder achter een tafeltje zat. Het was een chic ge- kleedde vrouw, die met trillende vingers een Belinda-sigaret zat te roken. Ze gaf me te kennen, dat ik gearresteerd was, omdat ik geen gehoor zou hebben gegeven aan een politiebevel om me te verwijderen. Ik vertelde haar dat er helemaal geen bevel gegeven was en al zou dat wel zijn gegeven, dan nóg werd door de ME de kans niet gegevenom weg te komen, omdat ze wegvluchtende vrouwen achtervolgden, vastgre pen en naar overvalwagens sleepten. Haar handen trilden nog meer toen ik vertelde op welke manier de ME.'ers tekeer waren gegaan. Ik had dan weliswaar recht op een advokaat, "maar wij hebben niet de verplich ting om u dat toe te staan", was haar verweer. "Dan leef ik dus in een politie-staatwaar elk recht ophoudt, zodra je vastgegrepen en opgesloten wordt?" We kregen een hele diskussie en het slot van het liedje was, dat ik gedwongen werd aan het verhoor mee te werken, om dat ik anders zes uur lang zou worden opgesloten. Door een agent in burger werd ik een klein kametje binnengeleid, waar een andere agent zat te wachten achter een type-machine om de verklaring op te nemen. Daarna moest ik weer terug naar de vrouwen in schacht I. Rond kwart voor een werden de eerste namen opgeroepen van vrouwen, die in vrijheid werden gesteld. Ik kon ook gaan. Vóór mij bleken er uit andere schachten ook al zes vrouwen vrijgelaten te zijn. In totaal waren er 52 mensen gearresteerd, waarvan het meren deel vrouwen. Buitengekomen stond een klein groepje vrouwen voor de ingang van het politie-burote wachten om ons op te vangen. Ze vertelden, dat er m de tussentijd een protest-demonstratie was geweest van alle vrouwen, die spontaan van het Binnenhof naar het politie-buro wanen We werden_naar een kelder gebracht, waar we plaats moesten nemen in schacht 1, een rechthoekig hok met kale muren en zonder ramen. Voor de deur werd de wacht gehouden door vier agenten en in het hok kwam ook een agent zitten om ons te bewaken. Als we naar het toilet moesten ging een agente mee. Ruim drie uur zaten we te wachten, voor dat de eerste vrouw werd opgeroepen voor een verhoor. Ondertussen galmden de stemmen door de gangen van zingende vrouwen in andere schachten: "Vrouwen, kom in verzet Tegen de nieuwe abortus-wet Laat je niet verlakken Door die rechtse zakken Wij zongen mee en klopten op de muur. Het kloppen werd van de andere kant beantwoord op het ritme: 'Abortus vrij, dat eisen wij.' Ook probeerden we een diskussie aan te gaan met de agent in het hok.

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 34