I 25 SYMBOLEN Lia I De dubbele bijl als symbool in de vrouwenbeweging. Steeds vaker kom ik vrouwen te gen, die (naast de vuist in het vrouwenteken) een dubbele bijl dragen. Voor mij heeft de dub bele bijl een heel negatief bij smaakje; ik voel me ook steeds kriebeligerwordennaarmate ik meer dubbele bijltjes tegenkom. Im dit stukje wil ik uitleggen, waarom je mij nooit met een dub bele bijl zult zien lopen en hoop ik ook wat onwetendheid uit de weg te ruimen. erg de moeite waard om te lezen: "Vrouwen en Fascisme" van Maria Macciocchi uitgegeven bij Fem. Uitgeverij Sara (kost ƒ16,50) Eerst een vergelijking tussen twee heel oude symbolen: de Swastika en de Labrys. De Swastika is een gelukssymbool dat al bij de oude hindoes in gebruik was. Het stelt een draai end zonnewiel voor. Het is een universeel symbool, dat o.a. werd gebruikt in de oudheid in Europa en Azië (Indië, Tibet, China, Japan enz.). Zelfs in Centraal Amerika is dit geluks symbool teruggevonden. Later is het ook nog in gebruik bij de eerste Christenen. Een goed symbool dus, totdat het in gebruik wordt genomen als kenteken van de NSDAP in de tijd stukje, wat ik nu geschreven heb slechts als een knopspeld in de hooiberg Vrouwen en Fascisme. Het probleem is onmetelijk groot, daarom stel ik voor in een serie artikeltjes wat uitvoeriger aandacht te besteden aan verschillende facetten van "Vrouwen en Fascisme". van Hitler. Het is dan een fas cistisch symbool. Door deze ’be smetting’ van een oorspronkelijk prima symbool zal geen enkel -weldenkend- mens het nu nog dragen. Het roept zelfs agressie op (bij mij althans) als ik het ergens tegenkom. Voor diegene die niet weten hoe de Swatika eruit ziet: het is het hakenkruis. De Labrys is de dubbele bijl. Het was een machtssymbool van enkele klein-aziatische góden, en vooral bekend als religieus attribuut voor godinnen in het Minoïsche Kreta (laat derde eeuw voor Chr.), als teken van het matriarchaat. Het diende als wijgeschenk en als goddelij ke bescherming. Later werd er in Griekenland de heiligheid van mannelijke góden mee aangeduid. Je hoort ook, dat de Amazones de dubbele bijl als wapen ge bruikten, maar daar heb ik niets over kunnen vinden. Dat doet er eigenlijk ook niet zoveel toe. I

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 27