28 TERUGGEKEKEN OF DE VROUWENSTAKTNGS DAG HOE VERDER? \A in ge- voel en die dag avond van de besluit met: Ik voel me daar goed bij en daarom te beginnen met wat ik zelf zo moeilijk en pijnlijk heb gevonden op de vrouwenstakingsdag "Kwaad was ik, omdat mannen toe gelaten worden bij de demonstratie Voor mij staat als een paal boven waterof:als een vrouw in de vrouwenbewegingdat we onze strijd autonoom moeten voeren Ik wil nu niet ingaan op de redenen voor Dertig maart negentienhonderd een- entachtig vrouwenstakingsdag-een historiese dag in de geschiedenis van de vrouwenbewegingeen histo- riese dag in het leven van veel vrouwenEen historiese dag in mijn leven. Er kan niet genoeg over ge praat en geschreven worden. Zo dachten waarschijnlijk ook de vrou wen, die deze dag hier in Tilburg georganiseerd hebben; zij schreven een uitgebreid en prima verslag van deze dag, wat je elders in deze krant hebt kunnen lezen. En ■zij organiseerden woensdagavond 8 april een nabespreking van deze vrouwenstakingsdag in het KWJ- gebouw. Daarover dit stuk. Met ongeveer 15 vrouwen zitten rond de tafelIk zie vrouwen die er moe uitzien, (hoe kan het ook anders‘maar ook met rust in de ogen om terug te kijken naar die belangrijke dag, die alweer an derhalve week in onze herinnering leeft, en tevens als de dag van gisteren Heel terecht vragen de 'organisatie vrouwen’ om ook of vooral de goede dingen van die dag te vertellen Ik stel voor om daarmee te begin nen Er worden goede dingen gezegd over de organisatie van de dagover de grote opkomst van vrouwenover zo veel nieuwe gezichten, over sfeer in de demonstratie en tijdens het feest 's avonds. Positieve reakties van andere vrouwen worden doorge geven We beleven de dag opnieuw opnieuw de vrouwkracht van Ik stel die vraag de nabespreking weer en 'laten we toch op onze eigen kracht vertouwen, vrouwen!' Iedereen luistertterwijl ik, onopgemerkt bibberend, mijn verhaal vertel. Het is eruit, Maar nu de re akties"Ik vind dat je ge lijk hebt'; zegt een vrouw. Een paar anderen knikken Voor iedereen is het duidelijk dat we geen muzikale ondersteuning van mannen meer nodig hebben omdat we dat zelf kunnen. En wat betreft het vertrouwen onze eigen vrouwkracht zegt een vrouw:"Ik denk dat veel vrouwen die kracht wel gevoeld zullen heb ben op de stakingsdag en van daaruit misschien meer vertrouwen daarin gekregen hebben". Haar is het in ieder geval gaan, hoor ik. En dat hoor ik bij meer vrouwen. We praten er nog even over, dat je èn de ervaring moet hebben gehad dat we het alleen met vrouwen kunnen èn dat je de argumenten moet we ten waarom alleen met vrouwen. Ik voel mij na deze diskussie mijn principe. Daarvoor wil ik ver wijzen naar het stuk van Mies je Andrie in deze krant. Behalve kwaad, voelde ik me die dag -waarop ook ik me ^verheugd had- buitengesloten door de meeste vrouwenmet wie ik gehoopt had samen sterk te kunnen zijn.Ik voelde me voor een on eigenlijke keuze geplaatst: of mee lopen met mannen of niet meelopen met vrouwen. Da's voor mij geen keuze. In't ene geval voel in me voor gek lopen en in 't andere geval kan ik min of meer in m'n eentje blijven zitten op de algemene vrouwen stak insdag Op dit laatste is het uitgedraaid, waar ik me hoogst ongelukkig bij heb gevoeld, zoals je begrijpt. Waarom vertouwen vrouwen nog zo weinig op haar eigen kracht? vroeg ik me die dag af. we zo 1

Vrouwenkrant Tilburg | 1981 | | pagina 31