20 MACROBIOTIEK EN DISKRIMINATIE c i - Makrobiotiek is een manier van eten die je manier van leven verandert, gebaseerd op het filosofiese principe dat tegen gestelde krachten eikaars aan vulling zijn. (Yin en Yang) Het beste voorbeeld daarvan is voor hen de tegenstelling tussen vrouw (yin) en man (yang). Vrouwen en mannen zijn tegenge steld en toch zijn beide van elkaar afhankelijk. Deze filosofie komt uit Japan en is door ene George Ohsawa naar het westen gebracht. In Nederland is deze filosofie ook nogal populair geworden en je ziet dan ook een groot aantal makrobiotiese winkels als paddestoelen uit de grond schieten. Ik ben zelf al enige tijd bezig met vegetaries eten en voel me daar heel lekker bij. Als vanzelf kwam ik bij deze makrobiotiek terecht, maar ben nogal geschrokken van verschil lende uitspraken in de boeken die deze leer behandelen, over de rol van man en vrouw, sexua- liteit, gezondheid en geluk. In verschillende van deze boek ken komen nl. nogal wat diskri- minerende uitspraken voor over homosexuele vrouwen en mannen, en over vrouwen die zich niet stereotiep (vrouwelijk) opstel len en mannen die niet aan de traditionele mannenrol willen voldoen Wat zegt de makrobiotiek bv. over 'GELUK: Een gelukkig mens is volgens de makrobiotiek per definitie heterosexueel Als vrouw: onderdanig, gevoelig passief en verzorgend. Als man: dynamies, dominerend en agressief. en wee degene die hier niet aan voldoet. Die persoon is ziek en een gevaar voor de wereld. Wil deze persoon weer gezond worden, dan zal zij of hij strikt makrobioties moeten gaan leven SEXUALITEIT: Homosexualiteitwat dus niet onder de noemer van dit makro bioties geluk valt, wordt op een lijn gesteld met ziektes en het wordt als ongewenst be.- schouwd Homosexuelen lijden volgens Ohsawa aan een ziekte van de geslachtsklieren en organen, het resultaat van een niet aangepaste voeding. Ze worden op een grote ziekte- hoop gegooid, samen met "impotenten, vrouwen die vocht verliezen (geel, wit of groen), hermafrodieten personen met zichtbare teratogenie, frigide vrouwen, vrouwen zonder menstru- aties, vrouwen met onregelmatige overvloedige, langdurige, pijn lijke of weerzinwekkend riekende menstruatiesvrouwen zonder seks-appeal, verman nelijkte vrouwen die elk ogenblik protesteren, bezwaren opperen, mopperen, roepen, vechten Dit verval van de sexualiteit, zoals Ohsawa dat noemt is de grootste vernietiging van de orde van het Universum en alleen te voorkomen door met z’n allen strikt makrobioties te leven. HUWELIJK: yDoor de bovenstaande "sexuele tragedies", lopen volgens Ohsawa erg veel huwelijken stuk, terwijl het huwelijk de enige mogelijkheid is voor de X

Vrouwenkrant Tilburg | 1980 | | pagina 22