9 en ik niet Klaar houden", wordt er nogal eens gezegd. In feite kort het er op neer, dat wij niet alleen rekening moeten houden met die vrouwen, maar ons ook aan hen aanpassen Vrouwen, waar blijven we dan met onze moeizaam verworven vrijheden, namelijk de finan ciële, emotionele en sexuele onafhankelijkheid van mannen, van met name potten?! Ik vind het iets om trots op te zijn en dus om te laten zien! Vrouwen waar blijven we met ons streven naar eigen verantwoordelijkheid en zelf standigheid, als wij voor andere vrouwen gaan denken en óns verantwoordelijk stellen voor hun "nog-niet- kunnen, nog-niet-durven? Ik wil niet meer eerst aan de anderen denken en dan pas aan mezelf. Elke vrouw is haar eigen baas, is in staat haar eigen keuzes te maken en daaruit konsekwen- ties te trekken. Steun en begrip van elkaar daarbij hebben we heel -hard nodig. Maar geen betutteling gezien wordt? Bang voor de konfrontatie metja, met wie eigenlijk? "Lesbies" wordt dan gebruikt als scheldwoord. Het zijn de tegenstanders van de bevrijding van de vrouw, die ons voorvechtsters daarvan, proberen te verdelen, juist door scheldwoorden als "lesbiese wijven" en "mannenhaatsters" in het vrouwenkafee naar binnen gooien Mij moet wel van het hart, dat het voor mij allerminst scheld woorden zijn; ik ben een lesbies wijf en bij tijd en wijle een mannenhaatsteren schaam me daar niet voor, integendeel. Vrouwen echter, die zich menen te moeten verweren of verde digen tegen die "scheldwoorden" en tegen het "slechte" beeld, wat de buitenwereld heeft van het vrouwenkafee, doen wel mee aan die verdeel-en heerstak- tieken. Wat dan nog, als ze jou of ons aanzien voor lesbiese wijven?! Je weet zelf toch wel beterof niet Zijn op zulke momenten, de gemeenschappelijkheden, die wij vrouwen met elkaar hebben op grond van onze positie, niet belangrijk? Bestaat er bij vrouwen geen solidariteit met ander-vrouws strijd? Hoe zit het met de solidariteit van hetero-vrouwen met lesbiese vrouwen? Ik heb die nodig, alleen Tot slot moeten me nog enkele vragen en gedachten uit de pen. Ik vraag mij af, wanneer vrouwen praten over andere’vrouwen (zoals ik hierboven schreef), of zij het dan niet ook of veel meer over haarzelf hebben? Zijn zij bang om zelf voor les bies aangezien te worden? Of bang dat het vrouwenkafee als een "lesbiese wijven klup

Vrouwenkrant Tilburg | 1980 | | pagina 11