reaktie: 5 a 1 geen ze van van een aantal ja- zich verder wil- Moeder-mavos de VOS-projek- Dat gebeurt bijna niet met als gevolg dat vrouwen gedwongen blijven alleen in hun gezin te werken, slecht betaalde baantjes te nemen die niemand wil, of vrijwi11igsterswerk te gaan doen In Nederland is het nog steeds de gewoonte dat getrouwde vrou wen geen betaald werk buitens huis verrichten. In het gezin zorgen ze voor het baren en op voeden van kinderen en het ver zorgen van hun man, met daarbij al het noodzakelijk huishoude lijk werk. Deze achtergestelde positie wordt nog eens extra verslech terd door de ekonomi sche moei lijkheden van dit moment. Na tuurlijk is het zo dat zowel mannen als vrouwen hiervan de dupe zijn, maar de toch al zo beperkte mogelijkheden voor vrouwen om buitenshuis te gaan werkenworden nog kleiner. Er zijn immers genoeg mannen te krijgen en waarom zou men dan dure voorzieningen zoals krêcheskinderdagverblijven en part-time banen voor vrouwen kreëren Tevens vind ik dat, als er man nelijke werklozen zijn die moeite hebben met het feit dat vrouwen willen leren en werken, het baan lozencent rum de taak heeft In het Nieuwsblad van het Zuiden van zaterdag 5 januari (zie vo rige pagina) stond een artikel over het Baan lozencent rumIk ben erg geschrokken van hetgeen er gezegd wordt over vrouwen huisvrouwen. Ik wil op dit ar tikel reagerenuitgaande van de positie die vrouwen in onze maatschappij innemen. Natuurlijk zijn er vrouwen die tijd over hebben of in financi ële moeilijkheden zitten, en die naast hun eigen huishouden bui tenshuis werken. Het gaat dan meestal om werk in de laagst be taalde beroepen zoals schoon maakster, verkoopster werkster enz. Dit laatste hangt o.a. samen met het feit dat veel vrouwen geen echte beroepsopleiding heb ben. Echter ook voor vroruwen die wel iets hebben gestudeerd is het moeilijk om werk te vin den omdat het niet mogelijk is om naast het huishouden nog een volledige baan erbij te nemen. Immers, part-time banen, voor zieningen voor kinderopvang enz. zijn in Nederland erg slecht. En zo zijn we dan aangeland bij het baan lozencentrumAls het baan lozencentrum er is voor de belangenbehartiging van haanlo zen, dan raad ik ze aan, eens iets verder te kijken dan hun neus lang is. Met name van een vormingsleider verwacht ik dat hij weet dat vrouwen vanwege allerlei strukturele (ekono mi sche), sociale en kulturele faktoren niet vrijwillig de po sitie innemen die ze nu in onze maatschappij hebben. Toch zien we ren dat vrouwen len ontwikkelen, de Open School, ten enz. worden druk bezocht door vrouwen die zich verder willen ontplooienVroeger was het niet de gewoonte om een - meisje te laten leren en veel vrouwen grijpen nu de kans om iets in te halen. Zij willen niet alleen in het huishouden bezig zijn maar ook in de maat schappij meedraaienVrouwen worden er zich steeds meer van bewust dat ze ook iets kunnen en dat ze niet alles aan mannen hoeven over te laten. In die ontwikkeling begrijp ik ook heel goed dat vrouwen het baanlozen- centrum bezoeken omdat ze in feite ook haanloos zijn. En of iemand haanloos is, heeft niets te maken met het al dan niet ingeschreven zijn bij een arbeids- buroTrouwens het arbeidsburo schrijft een huisvrouwdie part time werk wil niet graag in met als argument dat er toch werk voor hen is. I

Vrouwenkrant Tilburg | 1980 | | pagina 7