3 Duizenden vrouwen onderscheid den zich door haar moedige strijd voor de vrijheid van haar door Hitlerfascisten be zette land. Gedurende de fas cistische bezetting werd de achtste maart illegaal gevierd. Er hadden anti-fascistische demonstraties plaats en tal rijke vrouwen werden gearre steerd. In de concentratie kampen bevonden zich vrou wen uit alle Europese landen. Rosa Thalmann, afgevaardigde van de "Volkskammervan de Duitse Demokratiese Repu bliek en voormalig gevangene van het concentratiekamp Ravensbrück, zegt hierover: "De Internationale Vrouwen dag van 1945 maakte ik met dappere vrouwen van alle naties mee in het concentra tiekamp Ravensbrück. Brood was er bijna niet, wij kre gen steeds minder te eten. Wie grijs haar had of ziek werd, kwam in het vernie tigingskamp terecht. De achtste maart 1908 was de gro te dag van strijd van de vrouwen in de textiel- en kledingindustrie in de Verenigde Staten. De naaisters van New York eisten de achturendag, behoorlijke arbeidsvoorwaarden en kiesrecht. Haar demonstraties en ak- ties waren zo vastbesloten en doel treffend, dat zij de aandacht trokken van de vrouwen in de gehele wereld. Op het kongres te Bazel veroordeelde Clara Zetkin de oorlog en de duide lijk merkbare oorlogsvoorbereidingen. Zij richtte een oproep tot de Duitse vrouwen, waarin zij o.a. zei: Pas wanneer ook de grote meerderheid van vrouwen zich uit het diepst van haar overtuiging achter de leuze: "Oorlog aan de oorlog" schaart, kan de vrede aan het volk gewaarborgd wor den In de tijd van de ekonomiese krisis, die in zeer verschillende landen uit braken, demonstreerden de vrouwen en moeders, de huisvrouwen, die door el lende en werkloosheid het meest wer den getroffen, op iedere achtste maart onder leuzen, die met de ekonomiese en politieke situatie in haar land samenhingen. Zij eisten brood voor haar kinderen, werk voor zichzelf en voor haar mannen en streden voor de De eerste internationale Vrouwendag werd in verschillende landen gevierd. De plechtigheden van deze dag werden tot een grootse historiese traditie, tot een demonstratie van solidariteit en van strijd van de vrouwen uit alle delen van de wereld. Om de wereldomvattende betekenis te kunnen verkrijgen die deze dag nu heeft, moest een lange, moedige en vaak heldhaftige strijd worden ge voerd verwerving van haar wettige rechten. De betekenis van de Internationale Vrouwendag steeg met het groter worden van het politiek bewustzijn van de vrouwen. Steeds tal rijker en doeltreffender werden de betogingen en de monstraties. Zij namen een steeds strijdbaarder karak ter aan, toen het fascisme zich begon te roeren en toen zich aan de horizon het gevaar van een nieuwe oorlog aftekende. In die jaren bracht de Internationale Vrouwendag vooral tot uit drukking, dat de vrouwen ge meenschappelijk wilden hande len om een nieuwe oorlog te voorkomen. Maar haar stem klonk niet krachtig genoeg. Het lukte de agressieve krachten, een tweede wereld oorlog te ontketenen. te vieren, als symbool van vrou- wenstrijd voor - haar rechten, - vrede - geluk. II

Vrouwenkrant Tilburg | 1980 | | pagina 5