de schaamte voorbij tweemaal persoonlijke ervaring 19 s Omdat ik het toch al aangehaald heb, wil ik ook wel vertellen over mijn ervaringen in en rond het Vrouwenkafee in Tilburg, met het risico dat het niet meer zozeer over Anja Meulenbelt gaat, maar misschien is er toch wel een lijn te ontdekken tussen haar eerste ervaringen en die van mijzelf. Wat achterhaald, zul je misschien denken om nog iets over dit boek van Anja Meulenbelt te schrijven. Alles is er tenslotte al over geschreven. Voor- en tegenstanders hebben zich luid en duidelijk uitgesproken. Daarom wil ik ook niet ingaan op de inhoud. Alleen aanduiden voor degene die het nog niet ge lezen hebben. Het is het verhaal van de ontwikkeling van een persoon, Anja zelf, die op 16-jarige leeftijd zwanger werd en vanaf die tijd in een stroomversnelling kwam wat betreft bewustwording op feministisch en politiek terrein, die niet meer te stuiten viel. Ze legt haar hele privéleven bloot voor iedereen die het lezen wil. Waarom ik er nu dan nog iets aan toe wil voegen? Omdat ik het zo geweldig goed vond, haar strijd met zichzelf en haar omgeving. Maar vooral omdat ik blij ben dat ik het nu pas lees en niet drie jaar terug. Nu ben ik gevoelig voor de vrouwenbeweging, begeef ik me ook langzaam op weg. Na eerst hier en daar wat te lezen over feminisme, dan de eerste onzekere stap over de drempel van het Vrouwenkafee. En nu/ voor het eerst, wil ik me er ook inhoudelijk mee bemoeien. Ik kan me voorstellen als je als vrouw (of man),die nog niets weet van feminisme, dit boek in handen krijgt, over spannen reageert en gaat strooien met allerlei scheldwoorden, die we her en der tegen zijn gekomen in recensies, ingezonden stukken enz. Ik ben er van overtuigd dat emanciperen een stapsgewijs proces is en dat je niet te veel hooi tegelijk op je vork moet nemen als individu. Anja is al zover in haar bewustwordingsproces, dat kun je zelf niet bijbenen als je nog nauwelijks iets weet van feminisme. Sommigen zeggen dat je dan ook zulke boeken niet leest. Daar ben ik het niet mee eensJe leest eerder een boek in 'romanvorm' dat over een bepaald onderwerp gaat, dan een boek vol theorieën. Bovendien heeft dit boek zoveel publiciteit gehad, dat je er onderhand wel nieuwsgierig naar wordt. Het Vrouwenkafee bestond net een jaar toen ik er voor het eerst kwam. Ik had al een tijdlang de berichtjes in de Tilburg- se Koerier gezien over de thema-avondenHier en daar had ik al bij vriendinnen gepolst of ze zin hadden om mee te gaan. Maar ik kreeg niemand mee. Dus ik trek de stoute schoenen aan en ga op een avond alleen. Het thema van die avond was 'voedsel'. 1 S"

Vrouwenkrant Tilburg | 1980 | | pagina 21