18 een vrouw Rosalie. ben in hun relatie. Toch blijft ze skeptisch tegenover het hu welijk. Haar gevoelens voor te derheid en liefde vindt ze zwak en negatief. "Liefde richt twee mensen te gronde" Ze besluit om ook bij deze man weg te gaan. Het kost haar veel pijn en moeite maar verlaat toch haar vertrouwde omgeving om er gens anders opnieuw te beginnen. Nog steeds zoekende Dit is het verhaal van een Italiaanse feministe rond 1800, een autobiografie van een vrouw die 100 jaar gele den al streed tegen de tra ditionele vrouwenrol die zij voelde binnen de opvoeding, binnen het huwelijk, binnen het gezin en binnen werksi tuaties Sibilla Aleramo "Een vrouw" Fem. Uitgeverij SARA. Ze is al in haar jeugd be wust bezig met een ontwikke ling. Ze vindt het belangrijk om een goede opleiding te volgen, is erg leergierig. Ze hecht veel waarde aan de goede relatie de ze met haar vader heeft; van hem kan ze veel leren. Haar moeder zegt haar weinig, ze is aanwezig, maar dat is ook alles wat ze ervaart. Pas veel later, wan neer ze allang het huis uit is en zelf moeder is, beseft ze wat voor goede en fijne dingen ze van haar moeder heeft meegekregen. Door de ideeën die ze heeft, wordt ze buitengesloten door haar omgeving, ze zoekt zelf ook het alleen-zijn op. Door allerlei omstandigheden thuis, vlucht ze op 16-jari ge leeftijd in het huwelijk. Ze weet dat ze niet van hem houdt, omdat ze ook weet dat ze (nog) niet van zichzelf houdt. Er is een konstante strijd bezig tussen haarzelf en haar man over haar positie, haar rol als vrouw, als huis vrouw en als moeder. Ze krijgt een kind en werpt zich helemaal op de verzorging er van. Ze is blind geworden voor alles wat er buiten haar om gebeurd, laat gelaten alles over zich heenkomen. Ze komt terecht in een soort passiviteit, wordt moedeloos en twijfelt aan zichzelf. Pas weer na een aantal jaren kruipt ze uit haar schulp en begint ze te schrijven. Schrijft alle overpein zingen van de laatste jaren op. Ze probeert artikelen geplaatst te krijgen en op deze manier vindt ze een baan als redaktrice van een vrouwenblad. De relatie met haar man wordt steeds slechter maar ze wil niet bij hem weggaan vanwege het kind. Uiteindelijk neemt ze toch de beslis sing om alleen weg te gaan en haar kind achter te laten, na een strijd met zichzelf van tien jaar. Rosalie Toch trouwt ze en probeert ze haar ideeën over onafhankelijk zijn door te voeren in haar huwelijk. Het loopt stuk, ondanks veel begrip van de man. Ze blijft aktief in het onderwijs en wordt aktief voor de Indiase vrijheids strijd. Een indirekte strijd voert ze voor de vrijheid van haar familie. Ze trouwt met een Indiase vrijheids strijder omdat ze ervan overtuigd is een gelijkwaardigheid ontdekt te heb-

Vrouwenkrant Tilburg | 1980 | | pagina 20