17 dochter van de aarde kvl Maria Alleen in tijden van gezamelij- ke strijd binnen de partij zijn ze weer eensgezind. Ze gaan weer zelfstandig wonen en werken,wat haar een vrij gevoel geeft; zolang hij er was had ze konstant het ge voel zich in tweeën te moeten splitsenniets goed te kunnen doen. Nu kan ze weer rustig werken en slapen. Ze gaat toch weer bij haar man wonen als hij onder invloed van nieuwe ekonomische ideeën eigenaar van een bedrijf wordt. Als direkteursvrouw verwacht hij van haar dat ze zich bezig gaat houden met het huishou den en het ontvangen van gasten, en wordt ze ekonomisch af hankelijk wat niet klopt met haar ideeën en gevoel. Daarnaast heeft hij, eerst stie- kum en later openlijk, een ver houding met een vrouw die meer past bij zijn ideeën en levens wijze en waarvan hij meer houd. Het verhaal beschrijft de strijd, pijn en jaloezie die het kost, voordat ze besluit om haar leven weer in eigen hand te nemen en haar man de vrijheid te geven te kiezen voor zijn liefde;iets waar hij zelf niet toe in staat is. die in Amerika gewoond heeft en onder haar invloed bolsje wiek wordt. Ook deze relatie begint in kameraadschap. Ze wonen zelf standig ieder werkend aan hun eigen taak voor de revo lutie. Totdat Wladimir gewond terugkomt van het front. Het samenwonen is voor haar een verschrikking doordat zij eisen stelt aan het huis houden waaraan zij door haar werk en ideeën niet kan vol doen Dit is een historische roman over een west-amerikaanse vrouw, die er zo haar eigen ideeën op na houdt. Een vrouw die weinig aksepteert van haar omgeving, eigenzinnig en mannelijk is. Ze neemt mannelijke eigenschappen over om er bij te horen. Ze probeert op allerlei manieren haar leergierigheid te bevredigen en komt op verschillende scholen terecht. Ze doorziet rolpatronen in het gezin, Probeert er verandering in te bren gen. Ze maakt het nomadenbestaan mee, vervult van armoede, werkeloosheid, ruzie, drank en zwoegen. Ze is kwaad op haar moeder, kwaad op haar vader en voelt zich machteloos. Ze kiest voor zichzelf en gaat weg van huis, achtervolgd door een knagend geweten over alle ellende die ze achter laat. Ze zet zich af tegen het huwe lijk en tegen de liefde en zet zich in voor het onderwijs. Agnes Smedley: "Dochter van de aarde". Fem. Uitgeverij SARA.

Vrouwenkrant Tilburg | 1980 | | pagina 19