BOEKBESPREKING 14 Rosalie Ziek zijn lastig, maar wel gezond door: Jaap Huibers De grootste bedreiging van ons menselijk-zijn is op dit moment de wetenschap. Alles moet be wezen worden, alles wat niet bewezen kan worden, wordt ver worpen. Het is daarom niet ver wonderlijk dat ziekzijn in onze maatschappij beschouwd wordt als iets lastigs en onmaat schappelijks. Ziek-zijn past niet in het beeld van de maat schappelijke zekerheden. Daar om worden ook zo snel mogelijk de verschijnselen bestreden. De medische wetenschap staat er niet bij stil dat het ziek zijn ook nog een diepere achter grond, bedoeling kan hebben. Als we de diepere achtergrond van onsziekzijn kunnen door gronden, zal het resultaat evenzo zijn. Het ziekzijn is een disharmonie in ons levens patroon, het gevolg kan zijn het vinden van een harmonie, it kan niet door medicijnen. Helaas wordt ziekte nog maar al te vaak beschouwd als iets dat zo snel mogelijk weggewerkt moet worden, en waar dan weer snel gezondheid op moet volgen. Maar ziek-zijn kan ook gezond zijn, het geeft ons de kans bewust te worden van een ge stoord evenwicht in onszelf. Ziekte kan bijdragen tot een harmonieuzere leefwijze. Astrologie, natuurwetenschap pen en andere kosmische prin cipes zijn onmisbaar bij het achterhalen van oorzaken. En ook bij de behandeling kan hiervan gebruik gemaakt worden. In het boek worden de meest voorkomende ziektes behandeld vanuit hun diepere achtergron den. Dit vond ik erg moeilijk lezen omdat ik er mezelf nooit in verdiept heb. Bijvoorbeeld het eten van bepaalde produkten die bij een bepaalde maanstand zijn geplukt. Steeds meer mensen gaan zich bezighouden met de betekenis die de mythologie, de bijbel, de oude Chinese filosofie en vele andere wijsgerige en le vensbeschouwelijke stelsels hebben en hulp kunnen bieden om door te dringen tot de diepere betekenis van het ver schijnsel ziekte. De verant woordelijkheid voor onze eigen ziekte moet niet bij de medicus gelegd worden, maar bij ons zelf Hoor Ik

Vrouwenkrant Tilburg | 1980 | | pagina 16