rooie vrouwen ge- Kies je als vrouw voor een betaalde baan, dan betekent dat: -als vrouw kun je, binnen de hui dige werkloosheid, nog moeilijken aan een baan komen. -grote kans op werkloosheid van wege bezuinigingen (bestek ’81) vooral in die sektoren waarin veel vrouwen werkzaam zijn (kleuteron derwijs en verzorgende beroepen) -vaak door minder of verouderde op leiding de slechts betaalde banen. -meestal werk met weinig verant woordelijkheid. Vrouwen kunnen moeilijk kar- rière maken. Mannen willen geen vrouw als baas. Door bestaande rolpatronen worden vrouwen in feite overal gediskri- mineerd. In huis, in de werksitua tie, en daarbuiten (bv. in de kroeg, in de wet) Hierbij oefenen ook de media (waaronder reklame),de opvoe ding, en het onderwijs vaak een rolbevestigende funktie uit. Als alleenstaande heb je te kampen met een maauscnappij die daar niet op ingesteld is: -dubbele taak (werk en huis houden -moeilijk woonruimte te vinden -een hoge inkomstenbelasting terwijl je verplicht bent gebruik te maken van dure voorzieningen (bv. wonen in de vrije sektor - leven al leen is duur: er zijn weinig goedkope kollektieve voor zieningen Onze samenleving is gebaseerd op onderdrukking. Daaronder hebben mannen te lijden, maar vrouwen nog veel meer. De ’normale’ levensvervulling van een vrouw is het dienen van man en kinderen. Dat betekent: •-bijna vanzelfsprekend verlies van je baan, dus financiële afhanke lijkheid. -werk wat nooit 'af’ is (kontinu- dienst, 24 uur per dag, 7 dagen per week) en werk wat vaak onder gewaardeerd wordt. -binnen de sociale wetgeving af hankelijkheid van je man. -beperking van je mogelijkheden tot ontplooiing (weinig sociale kon takten, weinig kans op onderwijs). -je politiek ondergeschikt maken aan je man. -alleen als je deelneemt aan het produktieproces heb je macht via bv. vakbond, om op beslissingen (in voor vrouwen gunstige zin) invloed uit te oefenen. Als gehuwde vrouw met een baan kom je weer andere problemen tegen die je het werken buitens huis erg moeilijk maken, -vaak een dubbele taak -weinig goede voorzieningen voor kinderopvang -geen aanpassing schooltijd- werktijd -weinig deeltijd-banen -moeilijkheden in de omgeving als je kinderen hebt en toch buitenshuis wil werken. Ze praten je een schuldkom- plex aan. -slechte positie in de sociale wetgeving: geen WWV voor werkloze huwde vrouwen AOW-uitkering krijg je pas als je man 65 is -het kostwinnersprincipe zorgt ervoor dat je bij inkrimping het eerst op straat staat. -de kobinatie van een man en een vrouw uit een gezin, die beide werken, wordt in deze tijd van werkloosheid niet geaksepteerdDe vrouw wordt verweten dat zij de arbeids plaats van een werkloze man bezet Ook alleenstaande ouders en ge scheiden ouders hebben te ma ken met deze en nog extra problemen Diskriminatiebuiten deze, situ aties, kom je ook steeds tegen: - in de kroeg, op straat. - in de media, vooral in de reclame worden vrouwen, in een koncurentie positie ten opzichte van elkaar

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 8