KEN vrouwen mondeiing Lilian Soons Riet van Opdorp. de en je bent dus maar een tweederangs iemand. postbus 700, Amsterdam, is nog verkrijgbaar de brochure "Vrouwenbevrijding", een overdruk uit het aktiepro- gram van de PSP. Namens de PSP-vrouwen, Bij de koördinatiegroep van de PSP-vrouwengroepente bereiken via het PSP-buro, In het kapitalisme wordt de vrouw op een bijzonde re wij ze onderdrukt en uitgebuit. De grondslag hiervan ligt erin, dat de vrouw de verzorging van werkende mensen, het opvoeden en verzorgen van een nieuwe gene ratie en het huishouden op haar nek geschoven krijgt. Want in deze maatschappij is het merendeel gedwongen zijn arbeids kracht te verkopen, in ruil waarvoor ze een loon ontvangen om in hun levensonderhoud te kunnen voorzien. Om elke dag opnieuw te kunnen gaan werken moeten ze dus gevoed, gekleed worden. Dit vindt plaats in het gezin, privé door elke vrouw. De vrouw is hierdoor geïsoleerd, afgesloten van de rest van de maatschappij. Zij moet er voor zorgen dat haar man elke dag opnieuw kan gaan werken, en er een nieuwe genera tie opgevoed en verzorgd wordt. Al het werk dat de vrouw in het huishouden doet, komt dus alleen tot uitdrukking in haar man k inderen In het huishoudelijk werk kun je weinig van jezelf leggen. Het is elke dag opnieuw hetzelfde, saai en het werkt afstompend naar jezelf, omdat je al je mogelijkheden en kapaciteiten ondergeschikt moet maken aan dat huishouden. Als vrouw moet je je dus onderschikken aan de verzorging van man en kinderen, In het algemeen is in het gezin de man de kostwinner, hij brengt het geld binnen, waarvan hij zichzelf, zijn vrouw en kinderen kan onderhouden. En in ruil voor haar levensonderhoud verzorgt de vrouw de man, het huis etc Het brengt de man dus ongewild in een zekere machtspositie t.o.v. zijn vrouw, en deze is ook weer, los van haar wil, in zekere mate afhankelijk van haar man. De vrouwen worden als het ware gedwongen om zich dagelijks te verkopen en waar te maken. Want de verzorging in het gezin is niet alleen een kwestie van huishoudelijke arbeid, maar juist ook een emotionele ver zorging van de man. Zij komp'en- seert in de verhouding, wat de man in zijn werk aan klappen op loopt: alle frustaties, proble men met het werk, moet zij op vangen. Deze emotionele verzorging maakt dat vrouwen mooi, lief, zacht, aardig moeten zijn, ze moeten verwennen en altijd bij de hand zijn, zichzelf wegcijferen en opofferen voor man en kinderen. Ze wordt vooral gekeurd op haar uiterlijk, maniertjes en "vrouwe lijkheid" om aan de emotionele en sexuele behoefte van de In de winkel van de PSP- afdeling Tilburg, Nieuw- landstraat 39, is o.a. een brochure verkrijgbaar "Vrouwenarbeid", geschreven door PSP-vrouwen.

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 17