PSP van inzicht in de situatie van de vrouw. Dit blijkt erg moeilijk voor ons. Op het moment zijn we in de groep bezig te zoeken naar een betere manier, methode om met de studie v.d. onderdrukking van de vrouw bezig te zijn, waarbij het per soonlijke als uitgangspunt genomen kans op werk waardering van fiet huishoudelijk werk, waardering van werk in de verzorgende, huishoudelijke, administratieve en industri ële beroepen; promotiekan sen, scholing; gelijke toe- te wordenjover de manier waarop we bezig waren. Theoreties kregen we wel meer inzicht in de huidige onderdrukte positie van de vrouw maar onszelf konden we hierbij heel makkelijk buiten schot houden. We kregen steeds meer het gevoel dat onze eigen positie uitgangs punt moest worden bij het verwerven wordt gankelijkheid van alle be roepsopleidingen voor meis jes en jongens; sociale voorzieningen als AOU, UUV, AAW. Verder in dit stukje meer hierover. De overheersing van mannen over vrouwen part ri aichaa t is ouder dan het kapitalis me; het kapitalisme steunt op dit patriarchaat en pro fiteert ervan. Strijd voor de bevrijding van de vrouw betekent dus tevens strijd tegen het kapitalisme; andersom is strijd tegen het kapitalisme nog geen ga rantie voor de bevrijding van de vrouw. De strijd voor de bevrijding van de vrouw beperkt zich dan ook niet tot het opheffen van de rolverdeling tussen man en vrouw of tot het maken van wetten, die iedere dis- kriminatie, d.w.z. iedere on gelijkheid tussen man en vrouw verbieden Het zijn de vrouwen zelf die voor hun bevrijding moeten vechten Het feminisme gaat samen met klassenstrijd (strijd tussen de onderdrukte meerder heid en de bezitters). Een zelfstandige vrouwenbewe ging is noodzakelijk, het socialisme is een voorwaarde maar nog geen garantie voor de be vrijding van de vrouw. In dit stukje heb ik mij be perkt tot éen bepaald thema De Pacifistisch Socialis tische Partij is twintig jaar geleden opgericht als uiting van verzet tegen deze wereld van oorlog, ge weld, uitbuiting, onderdruk king. Zij strijdt voor een wereld zonder uitbuiting, onderdrukking en geweld, dus zonder enige vorm van diskriminatie. De strijd tegen onderdruk king geldt nog eens bij zonder voor bepaalde groepen van de bevolking, o.a. de vrouwen. De vrouwenstrijd van en in de PSP is een strijd voor vrouwenbevrij- ding. De positie van de vrouw is in de meeste linkse groepen in de loop der jaren weinig aan de orde geweest, terwijl wij vrou wen de helft van de bevol- kink uitmaken. De vrouwen gaan steeds meer hun positie ter oiskussie stellen. Vrouwenstrijdvrouwenbe- vrijding, richt zich nu vnl. op gelijke behande ling, gelijke waardering, gelijke beloning. Dus geen diskriminatieop gebieden als huisvesting, buitenshuis,

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 14