relaties 4 zeg ik nu? verliefd van en an - t och zijn meer Se van- op dat Da t zijn, niet te zijn, overkomt - en mat e ders 'Au En dan kijken hoe het kind te krijgen, dan wel Elk was om een niet zozeer om het kind, dan wel om het gebeuren te ondergaanElk voorjaar een nieuw kind. Opgeslokt was ik in wat ik nu zou kunnen noemen de dienst aan het voortbestaan van de soort.Er nog niet eens bij stil gestaan of mijn soort daar wel ge schikt genoeg voor was. Opgeslokt en dus helemaal afhankelijk van wat er zo over me heenkwam Hoe zelfstandig ben ik nou ge weest en hoe zelfstandig ben Van thuis en de studieboeken de vraagstukken die van heel dere aard waren dan het gewone dagelijkse leven, er midden in, zonder waar dan ook besef van te hebben Verliefd ben ik begonnen en nogeens verliefd. Jarenlang be stond er maar één man en dat was de mijne. Ook als ik - heel zelden- eens thuis was met de kinderen en daar hebben we er wel enkele en ik, en dat wel tot mijn schrik, merkte een tijdje zonder hem te kunnendan nog was hij dé man en alle andere mannen gewoon mensen Al had ik gestudeerdde nodige ver liefdhedengehadook al had den mijn ouders gewenst mij zó uit huis te sturen dat ik mijn eigen brood kon verdienen, wilde ik éérst het getrouwd beleven, wat eigenlijk niet betekende dan altijd bij de liefde kunnen zijn. Ik zie me genoodzaakt tot mezelf te komen en heel langzamerhand jaren duurde dat, vind ik mezelf weer terug. Het gevoel, de her kenning dat ik nog degene ben die ik was toen ik 18,20 was, geeft me M-n vertrouwen terug. Na nog meer ervaringen met an dere 'Driften' leer ik wat ik wel en wat ik niet verdragen kan, wat ik belangrijk vind - en dat is niet de sex - en wat me onverschillig laat. Ik merk dat als de 'Dritten' me aanspre ken, als ik er zelf ook iets aan vind, dat het dan een heel warm gevoel kan geven om zo intiem met dezelfde man om te gaan. een om zo om te Jaren heeft het geduurdmaar lang zamerhand begon mijn lijf te pro testeren goed lijf, dat me bij tijds waarschuwde dat het leven in een huishouden, met kinderenmet een man, in een omgeving waar je door geregelde verandering geïso leerd bleef, toch het geëigende le ven niet was. Het waren barenswee ën van het nieuwe leven, angsten, paniek, buikpijn om het onver mijdelijke dat komen ging. Smoezen om uit te stellen hielpen niet, wist dat je moest, van je zelf. 25 jaar getrouwd zijn, nee, nog langer, en dan nadenken over hoe zelfstandig je bent in je relatie - daar wordt dan mee bedoeld die met je man, je vaste vriend - of je relaties - en dat wil dan gen die met alle anderen - het is een klus hoor! Ik ben er mee bezig en honderd gedachten dringen zich tegelijk aan me op. Ook de echtgenoot merkt dat en je praat erover hoe anderen dat doen, de onvrede oplossen, verwerken dat we van de troon afvallen waar we elkaar op hebben gezet. We zijn verschrikkelijk tolerantvinden dat elk paar de moeilijkheden op de eigen manier te lijf moet gaan. Tot dan de 'Dritte im Bunde' het toneel verschijnt. Mama - ben ik dus - in zak en as. wat voor anderen goed kan hoeft het toch voor óns te zijn. Nou het mezelf in zo'n redelijke - nou is het héél wat an- Is dat emanciperen wat zou gaan? De meesten zijn, denk ik, geïnte resseerd in hoe je dat samenleven en wat dan heet het 'jezelf zijn' nou met je vaste partner inricht, omdat dat ook voor de meesten van belang, groot belang is. Of min stens is geweest. Want ook als we de relatie ogbreken, doen we dat omdat die verhouding zoveel ruim te in ons leven neemt, meer dan we haar willen geven. je

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 6