zelfstandigheid in relaties 3 - til ge- Da t Ik zelf de Voor Het ge- datgene wat ik houden om mijn ik vond ik verdiende f 300 - f 80 ,- Veertien maanden heb ik het vol gehouden. De baan was niet leuk, ik durfde vaak m'n mond niet open te doen. Dus op het werk waren de relaties slechts die van baas en knechtWe inig zelf standigheid dus. Terug in Tilburg mocht ik niet op kamers. Dat kon niet in die tijd. In dezelfde stad als waar je ouders woonden op kamers gaan, betekende allerlei slechts. Ik moest me er bij neerleggen. Toch had de tijd in Rotterdam me wel zelfstandiger gemaakt. Ik had moeite om me weer aan de huiselijke regels aan te passen. Op tijd eten, vertellen waar je heen ging etc. Op den duur lukte dat niet meer en toen was het moment aangebroken dat ik wel zelfstandigkon gaan wonen. De tijd veranderde en mijn ouders ook Ik was 18 daan en was een ging me van en dam gen samen een ven plattegrond en Huis in maal even niets vinden en hagel en zonder kamer, naar Tilburg. Vooral dat vanuit mezelf maar toch samen is moeilijk. Onaf hankelijkheid en zelfstandigheid kunnen voor mij niets anders betekenen. Samen kan ook zijn dat ieder iets anders doet maar dat je 't daar samen over eens bent en over kunt praten. Samen is niet onafscheidelijk. Samen is aksepteren dat een ander, andere gevoelens heeft, andere dingen belangrijk vind. Zelfstandigheid is zowel samen als apart. Ik vond het belangrijk standig te wordenook in relatie met mijn ouders, mijn eigen geld werken, vecht aangaan om verdiende ook te mogen Makkelijk was het niet moeder te overtuigen dat dat het geld wat ook van mij was. f 300,- voor een maand werken, f 80,- voor een kamer; ieder week-end naar Tilburg, m'n eigen eten koken; op straat lastig gevallen worden; helemaal alleen in een enorme stad; kollega's die jaren ouder waren, getrouwdbazen idem; lachen om je Brabants aksent; in Tilburg hetzelfde maar dan om het Rotterdams wat je over nam Ik ben de derde uit een gezin mettien kinderenEn als ik denk over zelfstandigheid in een relatie en aan onafhankelijkheid dan springen mijn gedachten al vrij snel terug naar vroeger Onafhankelijk van thuis, maar toch met een sterke afhanke lijkheid. Het was moeilijk om een evenwicht te vinden in aan thuis gebonden blijven en zelf standig leven jaar. Had de HBS 'moest gaan werken, belangrijk moment, nu echt wat los maken die grote gezellige familie op kamers wonen in Rotter- Daar had ik een ba.angekre- als sekretaresseHele dagen met m'n jonger zusje door wildvreemde wereldstad zwer- Bijna zonder geld, met een een tramkaartje huis uit. Het was alle- oud en vies. We konden novemberregen tenslotte doodmoe de trein in terug En eigenlijk is dat voor mij een proces wat nog steeds door gaat. Ging het eerst om de re latie met m'n ouders, nu gaat het om de relatie met m'n vriend, vrienden en vriendinnen. Zelfstandigheid betekent nu voor mij, me niet aanpassen aan an deren maar vanuit mezelfmijn eigen gevoelens samen met an deren leven, werkenfeesten, lachen, diskussiërenruzie maken om

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 5