fe/ 12 f 1 Overzicht van de vrouwelijke geslachtsorganen De vier fasen van hetbaarmoederslijin- vlies tijdens de menstruatiecyclus: de 5e dag, de 14e dag (ovulatie), de 19edag. de ledag van de nieuwe cyclus Het progesteron zorgt ervoor dat het hersenaanhangsel de pro- duktie van het FShormoon staakt en remt op die manier de rijping van andere eicellen. Door de samenwerking van oestrogenen en progesteron wordt het slijmvlies van de baarmoeder dikker, zacht en weldoorbloedkortom een verantwoorde nestelplaats voor de eventueel bevruchte eicel. steeds groter geworden terwijl de eicel zelf met een groepje cellen in een hoekje van dat blaasje is komen te liggen. Om streeks de 14e dag barst dat blaasje - dat zo groot is als een knikker - open. De inhoud sijpelt naar buiten en de rijpe eicel wordt opgevangen door de trechtervormige opening van de eileiders, die uitmonden in de baarmoederhalsDit heet de eisprong. Hoe de eisprong nu precies tot stand komt, is nog steeds niet (helemaal) be kend. Na de eisprong spoort een ander hormoon Luteiniserend Hor moon) het restant van het blaas je - dat achtergebleven is in de eierstokken - aan tot verdere ontwikkeling. Dat restant wordt een vrij groot vormsel met een geelkleurige stof: het gele lichaam Dit gele lichaam produceert in de 2e helft van de cyclus de beide vrouwelijke geslachtshor monen, nl. oestrogeen en proges teron iTTwrrhFtf“_ eileiders eierstok baarmoeder vagina I I i baarmoeder- slijmvlies menstruatie- vocht

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 14