11 struaties zijn de eicellen wel gerijpt maar dat proces is niet gevolgd door een eisprong. Toch heeft dat proefdraaien wel ver strekkende gevolgen want tijdens de rijping van de eicellen worden er vrouwelijke geslachtshormonen - oestrogenen - gevormd, die een meisje de typische vrouwelijke kenmerken bezorgen: je bekken gaat zich verwijden, er ontstaan vetkussentjes op je heupen, je krijgt borsten en schaamharen en je geslachtsorganen ontwikke len zich. Langzaam maar zeker wordt je geslachtsrijp. Een meisjesbaby heeft zo’n half miljoen eicellen opgeslagen lig gen in haar miniscule eierstokjes. Velen zullen er al voor haar puberteit verloren gaan. Anderen liggen 20, 30 zelfs 40 jaar wer keloos te wachten tot ze het sein krijgen om te rijpen. Die rijping begint doorgaans als we tussen de 10 en 14 jaar zijn. Dan laat hethersenaanhangsel van zich horen, door een hormoon af te scheiden dat de eicellen aan spoort tot rijping. Daardoor begint de menstruele cyclus van een meisje op gang te komen, maar er is nog geen sprake van de subtiele samenwerking en even wicht van de verschillende hor monen. Het is eigenlijk nog maar een soort proefdraaien van haar uiters ingewikkelde hormonenfa- briek. Tijdens die eerste men- We zullen hier nu nog wat ver der ingaan op dit proces. Bij ieder begin van je cyclus ontwaken er - aangespoord door het FSH - een aantal eicellen in de eierstokken en gaan rijpen. Die rijping bestaat uit de vor ming van vocht tussen de eicel en het laagje dicht aangesloten cellen, die de eicel omringt. Op die manier ontstaat er een blaasje (follikel). De cellen van de wand van het blaasje gaan een eigen hormoon vormen, nl. oestrogeen. Die oestrogenen stimuleren na iedere menstru atie het slijmvlies van de baar moederwand tot nieuwe groei en zorgen er ook voor dat het slijm van de baarmoederhals toegan kelijk wordt voor de zaadcellen. Maar in de periode dat de eicel rijp is voor bevruchting en wordt uitgestoten in de eileider maken de oestrogenen dat dooie slijm helder en half vloeibaar waardoor er, overigens maar een paar dagen per cyclus, een uit nodigende werking van uitgaat op de zaacellen. In het midden van je cyclus, zo tussen de 12e en 16e dag, vindt er een aan eenschakeling van aktiviteiten plaats in ons lichaam. Het blaas je is door de vorming van vocht stokken en de teelballen bij de man). Al deze klieren scheiden soms zelfstandig, soms onder invloed van het hersenaanhangsel een speciale stof af die in wendig, dus aan het bloed, wordt afgegeven. Via de bloedbaan ko men deze hormonen dan terecht bij de cellen en weefsels van de organen voor wie ze bestemd zijn en wier werking ze aanspo ren. Je zou hormonen kunnen vergelijken met de instrumenten van een orkest. Ze moeten niet alleen ieder afzonderlijk goed werk leveren, maar ook in kom- binatie met elkaar een harmonieus geheel vormen. Dat vraagt om een dirigent, iemand die de su pervisie voert, stimuleert en korrigeert. Bij de hormonen is die dirigent het hersenaan hangsel. Deze ziet er op toe dat alle klieren de juiste hoeveelheden van hun hormonen produceren Het hersenaanhangsel scheidt bijvoorbeeld het Follikel Stimu lerend Hormoon (FSH) af en dit zorgt ervoor dat bij iedere cyclus weer opnieuw eicellen in de eierstokken stimuleert tot rijping. Bij dat rijpingsproces worden dan weer andere hormonen gevormd, nl. oestrogenen, beter bekend als een van de twee vrouwelijke geslachtshormonen. Zo rond ons 20e jaar, gaan alle hormonale processen, die nodig zijn om een bevruchting en zwangerschap voorspoedig te la ten verlopen, van een leien dakje.

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 13