menstruatie;wat is dat eigenlijk? 10 plezier ermee! ik## vlies van de baarmoeder afge stoten. Dat is dan de menstru atie. Daarna begint alles weer van voren af aan. Dat opbouwen en weer afbreken gebeurt zeker - 400 keer in een vrouwen leven en komt tot stand onder invloed van verschillende hormonen Ongeveer iedere 4 weken vindt er in ons lichaam een omslachtig ritueel plaats ter voorbereiding van een zwangerschap. Na iedere menstruatie rijpt er een eicel en wordt het slijmvlies van de baarmoeder opnieuw opgebouwd en klaargemaakt om eerst de zaakcel- len en daarna de eventueel be vrucht eicel te ontvangen. Als de eicel niet bevrucht wordt (en al dat werk dus voor niets is geweest) wordt het slijm- liesbeth bovenkamp, vrouwengezondheids centrum, utrecht. op een droge sponsmaar door het koken zal het meeste eruit gewassen (zoals zout) of dood gemaakt worden. Kook niet langer dan 10 minuten anders krimpt het teveel en wordt het hard. Je hoeft het niet iedere keer uit te koken, bij het spoelen kun je evteen scheutje azijn aan het water toe- een Het is wel belangrijk om nu even verder in te gaan op die hormonen. Ze hebben nl. de hand in bijna alles wat er in ons lichaam gebeurt. Het woord hor moon komt uit het grleks en betekent ’iets dat aanspoort, opwekt Wat wij hormonen noemen is eigen lijk een verzamelnaam voor aller lei stoffen die de verschil lende klieren met inwendige af scheiding in ons lichaam produ ceren. Voorbeelden hiervan zijn onder meer het hersenaanhangsel de schildklier, de bijnieren en de geslachtsklieren (onze eier- We vonden dat n.a.v. de thema- avond over menstruatie, een ar tikel over wat menstruatie nu eigenlijk is, in deze krant niet zou misstaan. Ik ga dat nu dus doen en wel in ronde Hollandse taal omdat ik het zelf erg vermoeiend vind om steeds weer na te moeten danken over die Latijnse termen. Eerst geef ik een korte omschrijving van menstruatie en dan plaats ik het in een groter verband. een vaginale infektie hebt, behalve om een (geneesmiddeltje in te bren gen. Gooi de gebruikte dan weg. Het is hoe dan ook beter om bij een infektie geen tampons of sponsje te gebruiken en het zoveel mogelijk te laten 'dóórstromen'. deren/inbrengen makkelijker maakt is het ontspannen van je bekken- bodemspieren (dat zijn de spieren die je aanspant om te voorkomen dat je plast) en niet je adem vast houden. En wat ook schijnt te hel pen: zachtjes je ingewanden omlaag masseren 5.vergeet niet je sponsje erg goed uit te knijpen, anders is het snel voegen, het ruikt dan fris, een verzadigd en ga je gauwer 'lekken', beetje als de geur van je vagina. 6.gebruik het sponsje niet als je Gebruik zeker geen zeep, dat laat toch een filmpje achter en de ba sische zeep zal het natuurlijke pH evenwicht in je vagina versto ren. Het opdrogen in de droae lucht zal de meeste micro-organis- men doden en anders is het toch je eigen flora. Bovendien is niet alles steriel wat je in je vagina stopt 4 .Als je denkt dat het eruit halen van het sponsje lastig is, naai er dan een touwtje (bv. dental floss) aan vast. Wat het verwij-

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 12