25 uraquese vrouwen «s I M Trudy Markus, Kasteel Twikkelstraat 39 Telefoon685729 mische situatie is sinds 1973 erg verslechterd. Het loon van de arbeiders is tot de helft gedaald. In Uruguay heeft de vrouw altijd een belangrijke rol gespeeld. Haar politieke rechten werden vroeger erkend dan in andere landen in Latijns Amerika. Daardoor heeft zij ook een speciale plaats gehad in de vakbon den en politieke partijen. Daarom werden de vrouwen de uitverkorene slachtoffers van de fascistische regering 1 op de 5 gevangenen is een vrouw. Iedereen die gevangen genomen wordt,kan een straf krijgen van 2 tot 45 jaar. Vrouwen worden met bijzondere wreedheid behandeld. Er bestaat een speciaal concen tratiekamp voor vrouwen. Daar moeten de ongeveer 400 gevangenen (vrouwen) acht uur per dag zwaar werk doen,zelfs degenen die ziek zijn. Sommigen vrouwen be vallen in de gevangenis. Oorspronkelijk konden zij hun kinderen 2 jaar bij zich houden,nu moeten zij on- middelijk na de bevalling hun kinderen afstaan. De moe ders kunnen iedere veertien dagen hun kinderen een half uurtje zien. Maar dit zijn niet de enige vrouwen die lijden onder het regime. Alle vrouwen lijden onder de zeer slechte ekono- mische situatie en door de onderdrukking van de volks beweging. Op de avond in het vrouwenkafee willen we hier verder op ingaan. Wil je meer weten hierover neem dan kontakt op met; Op woensda.* 1' ober was er in het vrouwenkafee een avondverzorgd door Uraquese Vrouwen,die hien in Tilburg wonen. Zij willen informatie geven over de fascistische onderdrukking in hun land, de behandeling in de gevange nis speciaal gericht op de positie van vrouwen. Hier volgt al enige informa tie over de situatie in hun land Al in 1972 hadden de fascis tische militairen geweld ge bruikt tegen de Tupamaros en leden van de communistische partij. Na de staatsgreep werd dit geweld echter tegen het hele volk gebruikt. Sindsdien werden er 60.000 mensen gemarteld en meer dan 80.000 gevangenen genomen. Op dit moment zijn er 6.000 politieke gevangenen. Dit betekent fat sinds 1973 1 op de 40 bewoners gevangen is genomen en dat nu 1 op de 450 bewoners in de gevange nis zit. 1 op de 5 inwoners moest om politieke of ekono- mische redenen het land ver laten. Duizenden arbeiders zijn ontslagenomdat zij vervolgd werden wegens vak bondswerk of andere politie ke aktiviteitenDe ekono- Uraguay is een klein land dat tussen Argentinië en Brasilië ligt. Het is 80. 000 vierkante km. groot en heeft ruim 2.780.000 inwo ners. Gedurende de eerste helft van deze eeuw kende het land enige politieke vrijheidmaar sinds de staats greep van 27 juni 1973 toen een fascistische regering aan de macht kwam werd Uru guay de "martelkamer van Latijns Amerika". Het natio nale parlement werd ontbon den,alle politieke aktivitei ten werden verbodenvakbonds- aktiviteiten werden verboden en 15.000 politici werden hun burgerrechten ontnomen. I

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 27