ZO Aller- ze "pro- Over lesbisch zijn wordt in dit boek heel goed ingegaan op de gevoelens, en dat het niet alleen iets seksueels is. Het is zovéél meer. Het is fijn om met gelijken op te trekken, steun van vrouwen te ervaren, zelfrespect en zelf waardering te ontwikkelen. En dat er toch nog zoveel vrouwen zijn die hun gevoelens voor vrouwen onderdrukken, omdat ze bang zijn niet meer geaccep teerd te worden, niet meer voor "vol" aangezien te worden. We moeten af van wat "nor maal" zou zijn in een seksu ele relatie. Er zijn geen re gels voor wat moet, wat mag of wat progressief is. En we moeten af van het idee dat vrijen alleen gericht zou zijn op de geslachtsorganen. een man als van een vrouw kunt houden, en je weet eigenlijk dus niet waar je bijhoort. Je valt tussen de wal en het schip. En je krijgt nogal eens van te maken met wantrouwen vrouwen of van mannen. Er wordt weer eens ingegaan op de ongelijkheid die er nog vaak is tussen een relatie van man en vrouw, m.n. ook de sek suele verhouding. Waarom er nog steeds vrouwen zijn die niet eerlijk durven te zijn te gen hun man, doen alsof ze klaarkomen om hem niet te kwet sen, niet durven te zeggen wat ze fijn vinden of op welke ma nier ze wel een orgasme kun nen krijgen. Feministische vrouwen worden vaak afgeschilderd als sek sueel gefrustreerd. In feite komt het erop neer dat deze vrouwen leren opkomen voor zichzelf en daardoor mis- chien niet altijd even "vrouwelijk" en ^aantrekke lijk" overkómen. Al kun je nog zo goed met je zelf vrijen, vrijen met een ander voelt toch wel anders. Het is fijn om de warme huid en strelende handen van een ander te voelen, je lekker geborgen te voelen. Iedereen heeft minstens 4 strelingen per dag nodig, of die nu komen van je vriend, je vriendinn, je kind of je poes is niet zp belangrijk. Vrijen met een ander bete kent niet alleen te doen wat de ander leuk vindt, maar ook leren om te zeggen wat je zelf fijn vindt. Een vrouw wordt ook niet voor "vol" aangezien wanneer zij geen zin heeft in neuken. lei uitvluchten zijn nog steeds de enige manier om er onderuit te komen. Het heeft veel te maken met een faalangst van het "echt- vrouw-zijn". En het drie keer in de week zin hebben wordt nog steeds als norm genoemd. Veel vrouwen voelen zich schul dig en harteloos wanneer daardoor de man met een bleem" laat zitten. Maar dat is zijn probleem en niet het jouwe Maar wat doe je als je als vrouw op alle mogelijke fron ten afhankelijk bent van je man Durf je dan toch meer voor je zelf op te komen We moeten er, denk ik, wel al lemaal aan blijven werken. Het is ook niet eerlijk tegenover andere vrouwen als je blijft doen alsof. Dus eind goed, al goed, hoe willen we omgaan met de relatie met een man Er wordt geschreven over een maatschappelijke gelijkheid, die misschien wel een eerste vereiste is, maar waar we ook niet op kunnen gaan zitten wachten aan ervaringen van vrouwen over hun orgasmes, hoe het voelt, wat het doet en hoe het komt. En hoe ieder voor ich kan le ren een eigen orgasme te maken.

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 22