15 Samenvatting Gezien de opvattingen in onze maatschappij over de positie van de vrouw en gezien de huidige ekonomische situatie valt er vanuit het bedrijfsleven na tuurlijk niet te verwachten dat ze staan te springen om vrouwe lijke timmerlieden in dienst We besluiten als redaktie om het gesprek met DE Heer van Deursen niet letterlijk weer te geven, omdat er veel gesproken is maar weinig voor ons nieuwe of be langrijke dingen gezegd zijn. De antwoorden op onze vragen ko men bijna allen op hetzelfde neer. Het zou dus maar saai worden om het te lezen. We geven daarom een samenvatting, met de nadruk op op het idee dat wij van het arbeidsburo hadden en wat nog eens bevestigd werd. Op het Amsterdamse arbeidsburo worden bij de allereerste test, de zogenaamde interesse-test aparte formulieren voor mannen en vrouwen gebruikt. Op het mannenformulier staat bijvoor beeld dierenarts en op het vrou wenformulier dierenarts-assis- tente. En wat de technische be roepen op de vrouwenlijst be treft, dat is weinig of niets. d.m.v. bemiddeling, informatie, beroepskeuzetestsbevorderen van migratie en om-, her- en bijscholing. Aan de werkge legenheid kan ze in feite niet veel veranderen; alleen via het geven van subsidies kan ze hier wat invloed uitoefenen. Andere ervaringen waren dat vrouwen ’neen' kregen op hun vraag naar omscholing omdat ze of te oud of te hoog ge schoold waren» Ook slechte ervaringen zijn er speciaal als het gaat om omscholing voor een technisch beroep, dus een beroep dat nu nog voor typisch mannelijk doorgaat. Tegelijkertijd zijn er vaka- tures waar geen mensen voor te vinden zijn. Die vakatures zitten in de bouw, de metaal en de grafische industrie. Vol gens het ministerie van sociale zaken is er een grote behoefte aan ijzer- en plaatwerkers, schilders, timmerlieden, metse laars en verwarmingsmonteurs Terwijl als vrouwen deze beroe pen willen uitoefenen zij door het arbeidsburo, dat onder het zelfde ministerie valt, geen kans krijgen om een opleiding te volgen. Laat staan dat vrouwen die uit zichzelf niet op het idee komen om bijvoorbeeld timmervrouw te worden, daarin gestimuleerd worden door het arbeidsburo of vanuit beroeps- keuzetesten. Datzelfde geldt voor meisjes in de beroepskeuzevoor lichting op de scholen. Onze vragen hebben als achter grond de diskussie in de thema- groep 'vrouw en werk' op de internationale vrouwendag van 7 maart j.l. In deze themagroep kwamen ervaringen ter sprake bijvoorbeeld dat vrouwen op het arbeidsburo te horen kre gen dat het geen zin had zich in te laten schrijven, omdat ze als gehouwde vrouw met haar taak in het huishouden alleen part-time willen werken. Daar kan het arbeidsburo toch niet in bemiddelen. Vrouwen worden daardoor afgeschrikt en schrijven zich niet in, waar door de werkeloosheidscijfers van vrouwen niet kloppen. Er is dus een grote verborgen werkeloosheid onder vrouwen. Volgens de heer van Deursen is alles mogelijk, wordt er geen onderscheid gemaakt tussen mannen en vrouwen; hele, halve en part-time banen; kostwinner schap of niet; oud en jong; maar wel is er een grote MAAR bij dit alles, nl. dat er vraag naar je moet wezen op de arbeids markt.

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 17