12 3. i 5. tjes beneden hun opleiding. Laat staan dat ze de kans hebben om zich binnen hun werk verder te ontplooien. Vier dagen werken is voor sommige vrouwen nog te zwaar. Wij willen graag blijven werken, we willen ons graag blijven ont wikkelen en we willen graag ons deel van de taken binnenshuis vervullen Wil je als vrouw deze rol door breken en wel je bijvoorbeeld ook buitenshuis gaan werken, waardoor je je verder kan ont wikkelen, een eigen loon krijgt en zelfstandiger wordt, dan wordt je dat van alle kanten moeilijk gemaakt: als vrouwen willen gaan wer ken, moeten ze zelf proberen hun rol te doorbreken. En dat is moeilijk. Je moet je gezin veranderen. Je moet je in je buurt en bij familie en anderen steeds verantwoorden, wat gepaard gaat met de nodige schuld gevoelens. En wil je dan een baan die je ligt, dan moet je ook daar weer erg sterk staan, want vaak moet je mi nimaal 5, soms 4 dagen wer ken. Al met al een hoge prijs voor je emancipatie. Vrouwen streven er niet naar om dezelfde rechten te krij gen als mannen, maar willen die rechten die hen als mens volwaardig maken. Een hele week werken en weinig tijd voor jezelf, je gezin, vrien den en hobby’s is voor nie mand goed. Een beter streven is dan de tijd van werk en vrije tijd beter te verdelen. 4. in 27 van 241 bedrijven zijn op dit moment banen voor vrou wen. Door binnen deze bedrijfs takken meer part-time banen te maken, komen er waarschijn lijk ook vrouwen binnen deze beroepen Sinds de zestiger jaren is er steeds vaker kritiek geuit op deze rolverdeling. Door o.a. de uitvinding van de pil waren een hele hoop vrouwen in staat om het kinderaantal voortaan zelf te regelen. Door minder kin deren en meer welvaart kregen die vrouwen tijd om na te gaan denken over hun manier van leven en werken. In het gezin gebeurt alles geruisloos, het valt pas op als de vrouw niets doet. Ook de maatschappij ziet huishoudelijk werk niet als echt werk, je hoeft er niet voor be taald te worden. Zo ontstond de vraag of alle vrouwen werke lijk bestemd waren om huisvrouw te zijn ofwordt hun dat aan geleerd? (reklame, boeken, on derwijs etc In het belang van alle vrouwen, maar ook van alle mannen, want ook zij moeten de kans krijgen om zich zo volledig mogelijk te ontplooien, willen we voor stellen om meer te kiezen voor de belangen van mensen dan voor de belangen van de organisatie als het gaat om part-time banen. regelen; opvangen en verzorgen. En vooral dit laatste was erg belangrijk want de vrouw moest er door haar verzorging voor zorgen dat de man weer fit op zijn werk kon verschijnen. Dat deze rolverdeling in tijden van minder welvaart en grote gezinnen goed funktioneerdeis gebleken. Maar 1. je krijgt vaak een dubbele taak: huishoudelijk werk en maatschappelijk werk. Ook al probeer je de rollen zo goed mogelijk te doorbreken en de taken te verdelen, toch blijkt al snel dat je een opvoe ding van 100 jaar en daarmee gepaard gaande verantwoor delijkheden en gevoelens niet zomaar overboord kunt zetten. 2. er is bijna geen fatsoenlijk part-time werk te vinden en een hoop vrouwen moeten daar om genoegen nemen met baan-

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 14