3 Til Weth. Hebt Toos Weth. Toos Weth. Til: Daar heb ik bezwaar Weth. VROUW EN GEZIN Til: Toos Weth. Vrouwen moesten lief en volgzaam zijn en zich aanpassen. Dat is een vals mensbeeld. Voor mij was dat niet altijd gemakkelijk in die tijd. Vroeger bestond er ook al een vals mensbeeld. De vrouw moest maar thuis blijven en de mannen konden dan hun gang gaan. Daar heb ik me altijd tegen verzet. Ik heb altijd moeten knokken een belemmering zijn. Het is een bewuste keuze. We zijn allemaal geboren als gelijk waardige mensen; we zijn geschapen als mens. Zie het oude scheppingsverhaal in Genesis 2. En God schiep de mens naar zijn beeld en gelijkenis en op voet van gelijkwaardigheid. Dat vind ik een vanzelfsprekende zaak. Dat is in alle kringen niet altijd zo begrepen en verstaan. Dat is ingegeven door een vals kultuurbeeld tegen. Wat ik ook betreur is dat feministen gelijk willen zijn aan mannen. Vrouwen moeten dan ook grondwerker worden en zwaar werk doen, maar dat zie ik nog niet gebeuren. Emancipatie is zaak van mannen en vrouwen. Het huwelijk mag daarin geen het algemeen minder opleiding tijd van werkeloosheid een baan komen. Niet alle vrouwen hebben een achterstand. Ik kom zelf uit een arbeidersgezin. Als je de totaliteit gaat bekijken en je duikt in de geschiedenis dan zie je dat in de vorige eeuw, arbeiders vrouwen en boerenvrouwen noodgedwongen geëmancipeerd waren. Ze moesten werken om den brode. Men moet de zaken nu niet overtrek ken. Bepaalde vrouwen nu, hebben alle kansen maar benutten die niet. Een konkreet voorbeeld: vrouwen met onderwijsdiplomas kunnen hoofd van de school worden. Maar heel veel vrouwen die vinden het allemaal wel aardig maar om verantwoordelijkheid te dragen, daar schrikken ze voor terug. Emancipatie betekent ook verantwoordelijkheid dragen. Daarbij komt dat vooral huisvrouwen met kinderenbeperkt zijn wat betreft studeren en/of werken. Er zijn weinig kollektieve voorzieningen en studeren kost geld. Ik daag elke vrouw uit die zegt dat ze vanwege financiële be lemmeringen niet kan studeren. Toch is het zo dat vrouwen over hebben dan mannen; en tevens dat in een en krisis vrouwen minder gemakke1ijk aan Toch is het zo dat vrouwen op allerlei gebieden een achterstand hebben in vergelijking met mannen. u in uw tijd bewust gekozen om karière te maken? U bent aktief betrokken geweest bij de vrouwenbeweging van het NKV. Kon u zich in de vakbeweging, wat toch een mannenaangele genheid was, als vrouw blijven gedragen? Dat is toch een verschil tussen mannen en vrouwen. Waarom moeten vrouwen altijd knokken?

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 5