000, 9 SURINAAMSE VROUWEN IN NEDERLAND ze ont- men J. Vooraf: in 1863 is in Suriname de slavernij afgeschaft. De sfeer van de slavernij blijft echter doorwerkenalleen in een andere vorm Nederlanders bekleden hoge pos ten en hun vrouwen laten het vuile werk graag over aan "slaaf" se" Surinaamse vrouwen,die dit werk voor een schijntje doen. Er zijn helaas geen maatregelen die dit verbieden. In Suriname zorgt de man in principe voor vrouw en kinderen. De vrouw verkeert meestal in een onderdrukte positie. Zij is af hankelijk van haar man en heeft nooit geleerd voor zichzelf te zorgen. Toch worden vee-*-j vrou wen met hun kinderen alleen ge laten. Gevolg daarvan is dat ze geld moeten verdienen, tevens de zorg voor het huishouden moe ten dragen. Kanttekening: "De" Surinaamse vrouw bestaat niet. Er zijn vrouwen uit zeer verschillende kuituren: o.m. Hindoestanen, Creolen, vrouwen van Indone sische afkomst, blanken. Door hun geringe opleiding kunnen de vrouwen vaak nau welijks voldoende verdienen om te zorgen voor de eerste le vensbehoeften. Hevige armoede heeft dit tot gevolg, maar daar bij is de vrouw - zij het nood gedwongen - zeer zelfstandig. De man blijft desondanks de baas. Bij afwezigheid van de vader neemt de oudste zoon al gauw diens "zeggenschap" over. Waar loop je als Surinaamse vrouw in Nederland tegen aan -ze geniet hier onderwijs, wikkelt zich. -ze is "anders". Wat zijn weder zijdse verwachtingen? - ze kan zich niet goed verstaan baar maken,dus niet goed voor zichzelf opkomen. - bij het bezoeken van ouder avonden kan ze niet goed dui delijk maken wat er speelt, omdat de nederlandse onder- De slechte positie van de vrouw in Suriname is voor haar veelal een aanleiding om naar Nederland te komen. Het leven in Nederland wordt wel gezien als een leven in ballingschap. Men hoopt dat Nederland meer te bieden heeft dan Suriname. De verschillen in achtergrond maken dat het voor een Surinaam se niet gemakkelijk is zich in Nederland aan te passen. Zij kan zich het best redden wanneer zij zich bij een groepje gelijk gestemden aan kan sluiten. De Surinaamse ondergaat hier als het ware een bewustwordingspro ces. Wanneer ze teruggaat naar Suriname zal zij daarvan slechts profijt hebben. Maarzul len haar kinderen zich straks in Suriname weer aan kunnen passen? Belangrijk is wel dat ze in Ne derland leert voor zichzelf op te komen. - publikaties rond te strooien om mensen die nederlandse les willen geven op te roepen. - evenzo mensen op te roepen die Spaans willen doceren. - het is ook mogelijk een pleeg kind te adopteren. Dit bete kent dat het kind in Chili blijft wonen, maar door een bijdrage van de adoptief ouder volledig verzorgd kan worden en onderwijs kan genieten. Voor informatie hierover kan zich wenden tot Ben Welling v.d. BildtstraatlEindho ven, tel. 040-432820. - een inzamelingsaktie door een Chileense werkgroep moet de financiën leveren voor de overtocht en overige kosten van Chileense meisjes die hier willen komen studeren. Wanneer men zich hierover wil infor meren kan dat bij Josien Tho massen, Goirkestraat 2a, Til burg, tel. 013-420246.

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 13