8 CHILEENSE VROUWEN IN NEDERLAND po gemene ontwikkeling. Ze kun nen meepraten en willen dat ook - in Nederland wordt seksualiteit besproken - het gezin in Nederland is an ders. Voor hun 20e verlaten de kinderen het huis. Man en vrouw hebben onafhankelijk van elkaar aktiviteiten CHILI - De meeste Chileense vrouwen hebben geen opleiding - In Chili is het onderwerp sek sualiteit taboe. - De kinderen in Chili blijven thuis totdat ze trouwen. De gezinsband in Chili is veel hechter Het doel van de avond is twee ledig - kennis nemen van de situatie van buitenlandse vrouwen - tot voorstellen komen hoe de Nederlandse vrouw haar kan helpen. Hieronder geef ik in het kort een verslag van de verhalen van de Chileense vrouw, Sylvia en van de Surinaamse vrouw, Vilja. De staatsgreep van 1973 heeft al deze verworven rechten tenietge- Sylvia verwacht dat het in de toekomst, terug in Chili, moei lijk kan worden. Als reden hier voor kan aangegeven worden taal kundige en opvoedkundige ver schillen bij kinderen en volwas senen Konkreet helpen kan door: - kleren die goed zijn te verza melen en af te leveren bij de Stationsherberghotelingang, Spoorlaan NEDERLAND - De meeste nederlandse vrouwen hebben een opleiding, dus al- Naar Sylvia’s ervaring worden Chilenen ’anders’ behandeld. Chilenen voelen zich gediskrimi- neerd en zien zich graag gesteund door: eigen rechten te krijgen en zich te kunnen ontwikkelen door te studeren, te leven en ervaren De positieve ervaringen m.b.t. het kultuurverschilwillen ze graag ervaren en daar toepassen op hun eigen wijze en naar eigen inzicht. Desgewenst kunnen ze daarbij gebruik maken van onze manier van werken, van ons on derwijssysteem. Dat ouders en kinderen veel praten geeft Sylvia aan als een positief en leerzaam gegeven. De Chileense ouders daarentegen hebben meer overmacht. Daartegenover staat dat Neder landers nauwelijks solidair zijn. Volgens Sylvia hechten de Chilenen juist veel waarde aan solidariteit daan Veel politieke gevangenen zijn in de gelegenheid gesteld hun gevangenschap om te zetten in een ballingschap elders, o.a. in Nederland. Dit betekent dat veel chilenen in feite onvrij willig in Nederland zijn. Ze willen wel van de gelegenheid gebruik maken zich te ontwik kelen, zodat ze er - straks wanneer ze terug zijn in Chili - plezier van kunnen hebben. Sylvia bespreekt enkele, volgens haar, opvallende verschillen tussen Nederland en Chili. Voorgeschiedenis: tot voor 1970 heeft de Chileense vrouw nauwelijks gelegenheid gehad om voor zichzelf te bedenken wat ze wilde realiseren. Lang zamerhand, vooral na 1973 behaalt zij toch enkele suksessen: - ze krijgt toegang tot gebouwen en opleidingen die voorheen voor haar ontoegankelijk waren - ze kan naar de universiteit - ze krijgt daardoor zicht op haar rechten in het werk en in het gezin. Kortom in haar eigen situatie. - ze mag zich aansluiten bij litieke organisaties, bij vakbonden

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 12