4 Toen hebben we gekozen voor een praatgroep met vrouwen, want met hun man erbij durven ze vaak niet te zeggen wat ze vin den. Ie redenen voor die problemen zijn: 1.In de hele opvoeding is seks vies en smerig. Je moeder zegt steeds dat je met mannen niet zo ver moet gaan. In 't huwelijk moet 't vrijen dan op eens leuk zijn. 2.Vrouwen zijn weinig tevreden over hun eigen lijf. Vrouwen weten niet hoe hun lichaam in elkaar zit, wat ze fijn vinder. 4.In veel situaties kan de vrouw de man niet aan. Daarom ge bruiken vrouwen, vaak onbe wust, de seks als middel om de man eronder te houden. Verder denkt de VILO aan 't op zetten van meerdere groepen. Haar er is een gebrek aan bege leidsters die zelf de overgang beleefd hebben en dat is toch wel erg belangrijk. ze willen, ze kunnen er niet voor knokken. Hier werken we in eerste instan tie individueel aan, later in eer; groep van vrouwen met de zelfde problemen, een assertivi- teitsgroerWe bekijken in zo'n groep waarom het zo eng is te zeggen of doen wat je denkt of wilt. En we doen erg veel oe feningen, training in het op komen voor Jezelf en hoe je overkomt op anderen. De tweede groep bestaat uit vrouwen met seksuele problemen (sekstherapie) zoals vaginisme en geen orgasme kunnen krijgen. Veel vrouwen hebben weinig lol ann vrijen en ze voelen zich schuldig omdat ze niet klaar kunnen komen. Eerst werden paren met hun tweeën tegelijk behandeld. We kwamen niet vérder, omdat we in feite aan de kant van de man gingen staan. Ook aandringen om het maar leuk te vinden. In de groep praten we hierover. Wij, de begeleidsters, vertel len als eerste onze ervaringen, omdat het zo eng is hierover in een groep te praten (ze zijn erg vertrouwelijk) en we er zelf ook problemen mee hebben/hadden bv. jaloezie. Ie vrouwen herken nen veel bij elkaar en kunnen elkaar daarin helpen. Naast het praten geven we tech- niese informatie bv. masturba- tie-oefeningen. In deze groepen kunnen ook vrou wen boven de 26 jaar (tot 60 jaar) terecht.In de begeleiding van deze groepen steek ik mijn deskundigheid als psychologe niet onder stoelen of banken, maar mijn eigen ervaringen z;jn zeker zo belangrijk. Als antwoord op een reaktie uit de zaal dat er in het verhaal zo'n nadruk wordt gelegd op 't krijgen van een orgasme, zegt Annet: lat doen wij niet, maar vrouwen leggen zelf die nadruk. Een andere beleving van de sek sualiteit als strelen, aandacht voor elkaar, is zeker zo belang rijk. Haar als je nog nooit een orgasme hebt gehad dan geloof je dat niet. Jammer genoeg is er nog een grote prestatiedrang in de vrouw. Aan deze groepen is weinig pu bliciteit gegeven omdat er wei nig begeleidsters zijn en de groepen erg gauw vol zitten. Haar wil je deelnemen, dan moet je eerst opbellen. Je zegt dan in welke groep je wilt. Je krijgt dan eerst een gesprek met de begeleidsters over moti vatie (waarom je het wilt) en de doelstelling van de groep, om te kijken of dat overeenkomt. Je hebt zelf echter de laatste stem in de uiteindelijke beslis sing.

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 6