After-care Mevr. Creighton van After-care vertelt dat haar organisatie vrouwen, in toenemende mate jonge vrouwen, met borstampu tatie, begeleidt. Zij werken met drie vrijwilligsters (veel te weinig), vnl. ex-patiënten. Zij kunnen beter helpen omdat ze het zelf beleefd hebben. Zij krijgen daarnaast ook een trai ning. After-cave begeleidt alleen vrouwen die van borstkanker ge rezen of misschien genezen. De andere groep heeft stervensbege leiding nodig en dat kan After care niet aan. We begeleiden de vrouwen in de periode dat de angst en het verdriet door de verminking het grootst is. Zij durven vaak niet de straat op, niet te zwemmen, ze kleden zich in het donker uit. We bezoeken de vrouwen eerst in het ziekenhuis*daarna thuis. *(op de afdeling wordt hun eerst gevraagd of ze dit wil len). We betrekken er iemand van thuis bij, omdat deze vaak de problemen niet in de gaten heeft bv. met seksualiteit. De problemen kunnen er al vóór de ingreep zijn, maar worden nog versterkt door het feit van de amputatie. Daarnaast hebben we een tele foondienst. Ex-patiënten zijn dan een luisterend oor en geven adviezen of verwijzen op het gebied van kosmetika, prothese, kleding en foundation. Veel vrouwen willen graag pra ten met een lotgenoot. Er komt weinig professionali teit aan te pas, want we willen de vrouw niet problematies noemen, ze heeft het alleen moeilijk. Als ze na twee jaar nog depres sief is verwijzen we haar naar professionele hulpverlenings instanties Mevr. Creighton vindt dat we ons niet afhankelijk moeten ma ken van artsen en andere hulp verleners. Onze omgeving, vrien din, buurvrouw zal beter met problemen als ziekte en dood moeten leren g an. Wat betreft de hulp vóór de operatie: deze is ook erg be langrijk, maar de vrouw en de arts weten dan nog niet of am putatie volgt. Deze vrouwen kunnen echter wel after-care bellen om hun angst af te rea geren. De J.F.D. of adolescentendienst; Annet is als psychologe verbon den aan deze dienst die hulp geeft aan 18- tot 26-jarigen. De adolescentendienst valt sa men met de S.P.D. (volwassenen) en het M.O.B. (jeugdigen) on der dezelfde Stichting Geeste lijke Volksgezondheid» De hulp van deze dienst is kos teloos. Annet vertelt dat zij vindt dat vrouwen beter vrouwen, en mannen beter mannen kunnen helpen. 'Want ik ben een vrouw en daar door snap ik een aantal van hun problemen beter, omdat ik er zelf mee bezig ben geweest. Haar ik vind dat je ook proble men die je niet zelf ervaren hebt kunt proberen in te voe len, en als je dat niet kunt moet je het zeggen. Ik maak wel fouten, maar ik vind dat ik het ook vaak goed doe. Ik werk zelf wel liever met vrouwen, want hun problemen zijn ook vaak mijn problemen. Ik moet bv. óók lief aardig en mooi zijn. Sommige hulpvraagsters vragen zelf ook om behandeld te worden door een vrouw. hulp aan adolescenten betekent hulp in problemen die samenhan gen met de overgang van kind naar volwassene, keuzes die ge maakt moeten worden, het vinden van de eigen identiteit. De op voeding geeft vaak een slechte bagage mee om goed te funktio- neren als volwassen vrouw. Vrouwen voelen zich vaak minder, ze weten niet wat ze willen, ze denken dat ze niet aardig ge vonden worden, ze kunnen niet voor zichzelf opkomen dwz veel vrouwen durven niet te zeggen wat ze willen, niet te doen wat om

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 5