2 ara V 13 T FZ blijkt dat men vaak erg slecht opgevangen wordt bij vnl. hulp verleningsinstanties die met betaalde krachten werken zoals maatschappelijk werk, huisart sen en psychiatriese inrichtin gen. Bat deze hulpverleners vaak helemaal niet begrijpen wat er met je aan de hand is, je in feite helemaal niet kun*» nen helpen -want ze hebben het zelf nooit ervaren- maar je wel met medicijnen, slechte advie zen enz. naar huis sturen. Lie ervaring had men vooral met mannelijke hulpverleners. Lat het ook anders kan bleek uit de volgende verhalen. 't F.I.O.M. Elly van het FIOM vertelde als eerste over haar werk: Het FIOM richt zich vooral op de begeleiding van ongewenst zwangere vrouwen, die óf al een beslissing hebben genomen (abortusj afstaan of zelf op voeden) of nog geen beslissing genomen hebben. Le tweede groep waar wij hulp aan geven zijn alleenstaande ouders. Boor te weinig perso neel wordt daar nog te weinig aan gedaan. Le begeleiding van het FIOM is voornamelijk individueel, maar wij begeleiden ook enkele groe pen. In deze groepen zitten mensen met dezelfde problemen, zoals eenzaamheid, moeilijk nieuwe relaties kunnen aankno pen etc. Zij kunnen door de ge meenschappelijkheid van de problemen elkaar helpen. Het FIOM probeert emancipato- ries hulp te verlenen. Wij gaan ervanuit dat veel problemen hun oorzaak hebben in de opvoeding. Lat er zo'n verschil gemaakt wordt tussen mannen en vrouwen, waarbij de vrouw afhankelijk wordt gemaakt van de man. Verder zijn er de nog steeds grote vooroordelen tegen al leenstaanden, vooral alleen_ staande ongehuwde moeders, en bestaat nog steeds het ideaal van 't huwelijk als hoogste ge luk. Als ongewenst zwangere meisjes bij ons komen met de vraag 'wat moe^gn we nu verder alleen?' próneren we hen sterk te maken in hun eigen beslissing. Vrouwen bellen vrouwen Luitgard vertelt over de vrou* wentelefoon. Achter deze tele foon zit een werkgroep van 8 vrijwilligsters in alle leeftij den. 2 Ochtenden per week, op woensdag en op vrijdag, probe ren zij een 'anonieme buur vrouw' te zijn voor degenen die bellen. 'We zien onszelf als voorpor taal naar bv. VIDC, FIOM,, praatgroep of vrouwenkafee We zitten allemaal in een be paald rollenpatroonje verliest je identiteit als vrouw, door dat je afhankelijk bent van je man. Je kijkt bv. tegen de muur omhoog, omdat je alleen op je flatje zit. Je bent alleenstaand en wordt daarop aangekeken. Be vrouwentelefoon probeert in dat niemandsland iets te zijn. Iemand, die zonder dat je haar kent zegt dat je niet alleen staat, dat je niet gek bent, dat er meer vrouwen zijn die de steun nodig hebben om de stap te nemen. We luisteren voornamelijk, maar soms is advies gewenst. Wc pro beren een lijst aan te leggen van instanties, artsen etc. die in onze lijn werken. We willen in principe anoniem blijver om de drempel zo laag mogelijk te houden. Ü3«0t3 7/ 0EMB I

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 4