zelf-hulp praatgroepen 21 Het materiaal dat gebruikt wordt is je eigen ervaringen en die van de andere vrouwen. Vrouwen die vinden dat ze te kort schieten als moeder, komen erachter dat alle vrouwen vin den dat ze tekort schieten, en dat dat ook iets te maken heeft met het gezinssysteem. Vrouwen die ervaren dat ook an dere vrouwen problemen hebben met de kombinatie werk en gezin. Vrouwen die thuis erg depres- derzoek, het wordt ook wel ver geleken met een knijper). Zij kunnen dus bij zichzelf in de vagina kijken met behulp van het speculum, een spiegel en een zaklantaarn. Door met elkaar te praten over wat ze zien en door evt. ver gelijkingen is een hoop heen en weer, geren naar de dokter met alle pijn en ellende van dien te voorkomen. Een aantal zelfhulpvrouwen uit andere ste den hebben al ontdekt dat veel kwalen vanzelf of met huismid delen genezen. Binnen deze groepen is ook borstonderzoek of massage mo gelijk. Dit alles vergt natuurlijk een grote mate van vertrouwdheid met elkaar. Vandaar dat de groepjes klein worden gehou den, en er in een al werkend groepje geen nieuwe vrouwen kunnen gaan meedoen. Ik denk wel dat er in Tilburg nog meer vrouwen zijn die graag in zo'n zelfhulp-groep zouden komen. Dit is mogelijk door je bij mij op te geven. Zodra er zich vijf vrouwen gemeld hebben gaat er een nieuwe groep van start Ook voor meer informatie kun je bij mij terecht, bel of schrijf me dan. Els Loone Abdij van Rijnsburgerplein 20 Tilburg, tel.651054. Veel vrouwen weten niet hoe hun eigen lichaam in elkaar zit. Ze weten wel dat ze eens in de vier weken menstrueren en dat dat inhoudt dat er een eitje wordt afgevoerd en de baarmoe der weer schoongemaakt wordt voor een nieuwe eitje. Ze weten dat ze zwanger zijn of niet en of ze dat willen worden of niet. Ze gaan naar de huisarts voor inwendig onderzoek en nemen aan dat hij wel gelijk zal hebben omdat ze het zelf nu eenmaal niet kunnen zien. Uit de behoefte vertrouwd te worden roet je lijf, zijn de zelfhulpgroepen ontstaan. Tot grote vreugde van de eerste Tilburgse zelfhulp-vrouwen heb ben zij elkaar gevonden. Einde lijk is de eerste groep in Til burg van start gegaan. Een zelfhulp-groep is een groep je van vijf vrouwen die eens in de twee weken (evt. va ker of minder vaak, al naarge lang de groep beslist) bij el kaar komen. Centraal in deze groepen staat het inwendige onderzoek, en de naaro zelfhulp wijst erop dat dit binnen de groep mogelijk is Alle vrouwen van zo'n groep hebben een speculum (een vogel bekvormig apparaatje dat de arts gebruikt bij inwendig on- Vrouwenpraatgroepen zijn klei ne groepen van tussen de 8 en 12 vrouwen die meestal wekelijks bij elkaar komen. Bij voorkeur zijn de groepen gemengd, d.w.z. oudere en jongere vrouwen, moe ders en niet-moedersstuderen de en werkende vrouwen, etc. Er is geen leiding in de groep en geen vast programma. Het doel van de praatgroep is: het je bewust worden van je rol als vrouw in deze maatschappij.

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 23