15 nawoord als blanke Amerikaanse man, 1 2. Hij voelt het echt meer dan jij. Hij verliest vrije tijd, die jij wint. Zijn verzet is maatgevend voor jouw onder drukking. Demokratie voor alle betrokke nen begint thuis. Als je van plan bent om je politiek ten uitvoer te brengen moet je aan een paar dingen denken. "De vrouwenstrijd is eigenlijk geen politieke beweging". Wat wil zeggen: Lc revolutie komt te dicht bij huis. En ook: Mij interesseert alleen hoe ik onderdrukt word, niet hoe ik anderen onderdruk. Daar om zijn de oorlog, de dienst plicht en de universiteit poli tiek. De vrouwenbeweging niet. "Wat mannen bereikt hebben is altijd afhankelijk geweest van de hulp van anderen, meestal vrou wen. Welke grote man zou zover gekomen zijn als hij is, als hij zijn eigen huishouden had moeten doen?" Wat wil zeggen: Onderdrukking zit ingebouwd in het systeem en ik, als blanke Amerikaanse man, heb daar voordeel bij. En dat wil ik niet kwijt. j2 Heel veel Amerikaanse mannen zijn niet gewend om saai, eentonig werk te doen, dat nooit een blijvend, laat staan een belangrijk resul taat oplevert. Daarom zouden ze liever een kastje repareren dan afwassen. Als je alles waar mesnen naar streven ziet als een soort piramide, met de hoogste prestaties aan de top, dan staat jezelf in leven hou den helemaal onderaan. Mannen hebben altijd knechten gehad (ons) om die onderste lagen van het leven te verzorgen, terwijl zij hun energie beperkten tot de ijle, hogere regionen. Het is Wat betekent: lijdelijk verzet. Als ik het al doe, dan alleen als ik er verdomd veel zin in' heb. Als het mijn taak is om af te wassen, dan is het makkelij ken om het een keer per week te doen. Als het is de was weg brengen, dan eens in de maand. Of de vloer schrobben, eenmaal per jaar. Als het je niet be valt, dan doe je het zelf maar vaker, dan doe ik het helemaal niet "Ik heb er meer de pest aan dan jij. Het kan jou niet zoveel schelen." Wat wil zeggen: Huis houden is minderwaarddig werk. Het is de ergste flauwekul die ik ooit gedaan heb. Het is ont erend en vernederend om te doen voor iemand van mijn intelligen tie. Maar voor iemand van jouw intelligentie. "Huishouden is nog te onbenul lig om over te praten". Wil zeggen: Het is nog onbenul liger om te doen. Huishoudelijk werk is beneden mijn stand. Mijn doel in het leven is om me be zig te houden met zaken van be lang. Het jouwe is om bezig te zijn met zaken zonder belang. Lus jij moet het huidhouden doen. "Dat probleem van het huishou den is geen man-vrouw-probleem In iedere relatie tussen twee mensen is er een die een ster kere persoonlijkheid heeft en d omineert Wat wil zeggen: En het is maar het beste dat ik dat ben... "In dierengemeenschappen, bv. wolven, is de leider meestal een mannetje, ook al wordt hij niet gekozen om zijn brute kracht maar op basis van listig heid en intelligentie. Interes sant hè?" Wat wil zeggen: Ik heb histo- riese, psychologieseantropo- logiese en biologiese argumen ten ter rechtvaardiging van het feit dat ik je eronder hou. Hoe kun je nou van de leider-wolf vragen om gelijk te zijn?

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 17