de politiek van het huishouden 13 Ir* Annemiek Ingezonden door scholingsgroep MargoTineZus Jeannet, Yvonne. 'Hoewel vrouwen niet klagen over de macht van mannen, kla gen alle vrouwen over hun eigen man, of over de mannen van hun vriendinnen. Lat is in alle andere gevallen van slavernij net zo; althans in het begin van de emancipatoriese bewe ging. De slaven klaagden in eerste instantie niet ov de macht van de landheren, maar alleen over hun tirannieke op treden. -John Stuart Mill, Over de on&> derdrukking van vrouwen. meeste mannen zijn te progres sief om je botweg te laten bar sten. "Je hebt gelijk," zei hij, "het is niet meer dan eerlijk". En toen gebeurde er iets inte ressants. Ik kan het niet an ders verklaren dan door te kon- stateren dat wij vrouwen een nog degelijker hersenspoeling hebben ondergaan dan zelfs wij ons kunnen voorstellen. Waar schijnlijk hebben we teveel jaren moeten zien hoe op de televisie vrouwen in ekstase raakten over hun glanzend geboende vloeren, of totaal instortten bij de vuile kraagjes van overhemden. Mannen hebben die konditione- ring niet. Die herkennen de es sentie van het huishouden met een van het begin af aan. Die is nl. dat het stinkt. Hier is mijn lijst van smerige karweitjes: boodschappen doen, ze naar huis sjouwen, opbergen. Eten koken en afwassen. De was doen, en de boel uitmesten als de zaken uit de hand lopen. Vloeren schrobben en dweilen. De lijst kan nog wel langer, maar de puur noodzakelijke din gen zijn al erg genoeg. Alle maal moeten we ze doen, of ie-w mand zien te krijgen die ze voor ons doet. Hoe langer mijn man deze klussen overwoog, hoe afwijzender hij werd, en lang zaamaan veranderde de gewoon lijk zachte, beminnelijke Dr. Jekyll in de potige Mr. Hyde, die nergens voor terugdeinsdo om de verschrikkingen van het huishouden te vermijden. Als hij zich in de hoek ge- Vrije vrouwen -wel iets anders dan vrouwenbevrijding Het een belooft allerlei lek kers, hartverwarmend (om van de andere delen maar niet te spreken) voor de radikaalste mannen Het andere voorspelt: huishou den. Het een geeft sex zonder huwe lijk, sex voor het huwelijk, gezellig hokken ("Ik woon met die griet samen, weet je") en liet bevredigende gevoel dat je niet zo'n man bent die een deurmat wil in plaats van een vrouw. Dat komt later. Trouwens, wie wil er nog dat oude handelsartikelde Stan daarduitvoering Amerikaanse Huisvrouw, een en al man, huis en kinderen. De Nieuwe Aanbieding, de Vrije Vrouw, heeft een hoop sex en een Karrière -liefst een die gekombineerd kan worden met de huishoudelijke klussen -zoals dansen, pottenbakken of schil- d eren. Daartegenover staat vrouwenbe- vrijding - en huishoudelijk werk. Wat zeg je? Is dat onbe langrijk? Prima! Dat dacht ik ook. Het leek volkomen redelijk. We hadden allebei een baan, we moesten allebei een paar dagen per week werken om genoeg te verdienen om van te leven, dus waarom zouden we het huishouden niet verdelen? Lat stelde ik dus voor aan mijn echtgenoot, en hij was het er mee eens - de

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 15