”het binnenste ei 11 Hannes lieinkema Til. Gerrie Peters en Louise van Valen hebben het plan opgevat een boekenuitwisseling te be ginnen in het kafee. informatie stencils hierover liggen op de leestafel UITWISSELING VAN BOEKEN IN HET VHOUWENKAFEE Een boek dat je meteen uit wilt lenen, ondanks de slechte (en ook lovende) kritieken. 'Het binnenste ei' gaat over Judith, getrouwd omdat het moet (ze is zwanger) en die een dag na 'de dag van haar leven' er gens in een Amsterdams kafee een miskraam krijgt en dus ei genlijk helemaal niet had hoe ven trouwen. Lat is niet helemaal waar want Judith komt uit een gezin waar het nogal korservatief toegaat; Haar moeder, die haar hele le ven in klederdracht^rondloopt en waar ze nooit kohtakt mee heeft gekregen, en haar vader die we uit het boek slechts leren kennen als een man die achter zijn vrouw staat of zich schuil houdt. Judith is getrouwd met Joost, die een hele tijd een vriendin netje had Hansje, en met deze verhouding ook na zijn huwelijk doorgaat. Zonder dat Judith dat weet, hij zegt het pas wan neer de verhouding is afgelopen. Het hele boek draait om Judith, een jonge vrouw, getrouwd, geen kinderen na die miskraam, die haar hele leven laat bepalen door iedereen behalve zichzelf. Ze beschrijft haar leven van 4 jaar geleden, de herfst van haar scheiding van Joost, de herfst waarin ze een verhouding heeft met Edwin, de herfst waarin ze dacht een vriend in te hebben, Diana, de herfst waarin Joost en Diana een verhouding hebben. En daartussendoor beschrijft Judith een middag, een middag die twee uur duurt. Twee uur is de tijd die ze nodig heeft om via een zwangerschapstest te weten te komen of ze wel of niet zwanger is. Twee uur die lang duren. Wat mij erg boeide in dit boek was de manier waarop Judith haar leven van toen beleefd heeft. Volkomen in de ban van andere mensen, zelf niets waard. Een vrouw die meedoet met de mode van buitenechtelij ke relaties en seks omdat ze geen trut wil zijn. En daardoor ieder eigen gevoel wegstopt. Een vrouw die nu, 4 jaar na haar scheiding, probeert om de herinneringen, gevoelens en gebeurtenissen van toen te be schrijven en te verwerken. Het boek is geen roman in de gangbare vorm; het is geschre ven zoals de herinneringen op komen en daardoor af entoe wat chaoties. Omdat het zo geheel vanuit Judith zelf komt doet dat er niet zo toe. Een mooi boek voor een vrij uurtje.

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 13