duizendvoudig subjektief” 10 Carla Vrouwen die van vrouwen houden- een dokumentaire Hanneke van Buuren (Anthof, 24,50) worden als 'Potten in de tuin' en ik vind dit dan ook een ver sierende, ontkrachtende verta ling zoals Hanneke die gegeven heeft. Lit is met meer gedich ten zo gebeurd. Jammer dat sommige vragen ook vooroordeel-bevestigend kunnen werken, bv.Op welke leeftijd ging je vermoeden anders dan anderen te zijn? en: Zal het ooit gewoon gevon den worden, en of als dat zou kunnen je ervan genezen zou willen worden. Met gemengde gevoelens lees ik wat voor mij het dramaties hoog tepunt van het boek is, de open brief van Hanneke aan haar ex- echtgenoot. Een stukje hieruit: 'ik, die zowat heel Nederland had bezworen dat getrouwdho mofiel en feministies gekom- bineerd konden worden, voelde voor de derde keer de lans in mijn rug: ik moest echtschei ding aanvragen. En erkennen dat de kcnstruktie waar ik in ge loofde had gefaald.' Ik vind het jammer dat juist over dit stuk eigen ervaring, waarin naar mijn gevoel veel meer zit dan je zo leest, te weinig wordt verteld. Hopelijk publiceert Hanneke nog eens wat meer hierover; hoe komt het dat de konstruk- tie faalt, hier liggen toch belangrijke kernpunten voor de vrouwenbeweging? Ondanks alle kritiek die op het boek is gekomen (in Lover* stond een pittig stukje en in Sek* nog een graadje pittiger) blijft bij mij toch een gevoel van dankbaarheid naar Hanneke, omdat zij het haar toch maar heeft geleverd, dit boek. ’Lover: driemaandelijks ■litera tuuroverzicht voor de vrouwen beweging. *Sek: Vierwekelijks informatie bulletin van de n.v.i.h.C.C.U. no. "ld, 1973. Lit eerste boek over lesbies zijn in Nederland en België, is eigenlijk gemaakt door de hon derden vrouwen die reageerden op een oproep van Hannekehun ervaringen te vertellen. Het boek telt 255 pagina's en de onderwerpen die aan de orde komen zijn o.a.: de eerste les- biese ervaring, verliefd zijn, diskriminatie in de wet en op het werk, woningtoewijzing, ge trouwd zijn en scheiding, bisek sualiteit, transseksualiteit losse enkelvoudige en meervou dige relaties, rolverdeling, trouw, ontrouw en jaloezie, ouders, opvoeding, lesbies zijn en religie,en lesbies zijn en feminisme Le vragen over en de antwoorden op de bovengenoemde onderwerpen vormen het boek. Er tussendoor staan gedichten, literaire fragmenten en verha len, wetenschappelijke gegevens uit onderzoeken, stukken uit lesbiese en/of feministiese boe ken en artikelen. En als een rode draad loopt Hannekes eigen ervaringsverhaal door het hele boek heen. Be eerste keer dat ik het boek las was enthousiast, verslin dend, vooral herkenning; het is toch versterkend te lezen dat er meer vrouwen zijn die pro blemen hebben met de Jin- en Yang-theorie Bij de tweede keer lezen kreeg ik een vreemd gevoel bij de vertaling van sommige gedichten. Lat ze vrij vertaald waren en altijd aangepast aan het Neder landse taaleigen, had Hanneke al in de verantwoording geschre ven. Bijvoorbeeld: 'Bykes in the garden' is vertaald als 'Lesbies onder het lover'. Ei*- genlijk zou dit vertaald moeten 99

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 12