thema-avond vrouwen die van vrouwen houden zag ze nooit, bit zorgde voor enige hilariteit, nadat enkele vrouwen, trouwe bezoeksters,' zeiden ook van vrouwen te hou<- den. Hierna werd er direkter op allerlei punten ingegaan, zoals bv. de hokjesmentaliteit waarin je jezlf al dan niet kunt plaatsen, maar ook maat schappelijk bezien. l' 9 Hoe leg je kontakten met ande re vrouwen, hoe krijg je rela ties? Eoe je dit via het COC, via advertenties in bv. Vrij Up deze thema-avond was het in het Vrouwenkafee gezellig druk, de belangstelling voor dit the ma was groot. Ha een inleidend praatje konden we kijken en luisteren naar een video-opname uit de serie 'Ot.. en hoe zit het nou met Sien' In deze opname vertelden een achttal vrouwen wat het voor hen betekende van. een vrouw te houden. Over de moeilijkheden die ze in zichzelf maar ook in hun omgeving moesten overwinnen. Relaties met vrienden/vrien- dinnen en familie, die doordat ze openlijk over hun homor- of biseksualiteit praatten,verlo ren gingen. Ie vanzelfsprekendheid waarmee de kinderen van één vrouw rea geerden on haar relatie met haar vriendin. Het lesbies zijn was voor deze vrouwen vanzelfsprekend, er werd op een erg ontspannen en positieve manier over gepraat. Waarschijnlijk kwam dit omdat ze er al langer mee bezig waren. Na afloop van de opname werden er stencils met een aantal vra gen waarover gediskussieerd kon worden, uitgedeeld. Ie bedoeling was niet dat er var elke diskussiegroep aan het eind van de avond verslag werd gedaan, zodat we dus alleen kunnen vermelden wat er in onze groep aan de orde is geweest. Het gesprek kwam wat moeizaam or gang. Ie video-vertoning had wel indruk gemaakt, maar toch kwam het bezwaar naar voren dat het zo afstandelijk was, via een video met een zaal te kom- municeren. Men had liever de ervaring horen vertellen door lijfelijk aanwezige vrouwen. Omdat dit onderwerp via een thema-avond voor het eerst in het Vrouwenkafee naar voren kwam,vonden we deze vorm toch wel goed gekozen. Het idee bestond dat in het vrouwenkafee geen lesbiese - vrouwen kwamen, tenminste men Nederland of hoe anders? Hoe zit het met de rolpatronen binnen lesbiese relaties? Een algemene eindkonklusie was dat mensen in aanleg biseksu eel zijn, maar dat heel vaak aan de norm om heteroseksueel te worden alle aandacht besteed wordt In onze groep werd deze thema- avond erg zinvol gevonden; het blijkt dat je in elk geval op zo'n avond open over lesbies zijn kimt praten. Persoonlijk hopen we dat dit thema, maar dan meer in een feministies en politiek kader, nog eens in het Vrouwenkafee aan de orde komt. Karla en Toos

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 11