II ^fte>c>^ 8 Rosalie o t^e^poi Er zijn boekjes die de bestaan de rolpatronen proberen te doorbreken; 'Het fornuis moet wegMuyax de wolven en de jager', 'De bende van de rode zora'. Ook over seksuele opvoeding/ voorlichting verschijnen steeds meer boeken: 'Waar was ik toen ik er nog niet was', Papa en mama krijgen een kindje'. Voor de meesten was het wel dui delijk dat er ontzettend veel keus is in kinderboeken, en dat het best verleidelijk is om af te gaan op een leuke titel of een leuke kaft. Als je er niet zeker van bent of het ook een goed boek is, informeer dan eerst bij de medewerkers van de jeugdbibliotheek. Het kan ook zijn dat je als ouder een boek erg mooi vindt en dat het 't kind niet aan spreekt. Leen eerst een boek in de jeugdbibliotheek en als het kind 't erg mooi vindt koop het dan eventueel. Het is voor kinderen gratis om een abonnement bij de biblio theek te nemen. Elke woensdagmiddag wordt er in de jeugdbibliotheek voorgelezen. Het was een hele gezellige en leerzame ochtend. De mening van de meesten was dan ook' dat thema-ochtenden heel belangrijk zijn. We pro beren binnenkort weer een thema- ochtend te organiseren, maar het onderwerp is nog niet be kend je kind waar het zich bij thuis voelt, wat het kind kan helpen zijn gevoelens te ver werken, bv. door identifi- katie met personen uit een boek. Natuurlijk wordt er verschil gemaakt in leeftijd. Voor babies: bakerrijmpjes prentenboeken,bv. 'Rijmpjes en versjes uit de ou de doos', 'Rijmpjes en versjes uit de nieuwe doos'. De prentenboekjes voor kinderen van 1-2 jaar moeten heel een voudig zijn van kleur en liefst maar eén afbeelding per blad zijde hebben. Bv. de boekjes van Bruna. Voor weer wat oudere kinderen is het leuk als er leerelemen ten in verwerkt worden, zoals tellen, dagen van de week, kleuren leren. Bv. 'Rupsje nooit genoeg' is een heel mooi prentenboek waar al deze elementen in verwerkt zijn. 'Ik ben zo boos dat ik niet meer weet wat ik doe' is een heel mooi prentenboek waarin de gevoelens van een boos kind staan uitgebeeld. 'Met de poppen gooien' is een leuk voorleesboek. Naast onderwerpen als agressie zijn ook gevoelens van angst, over dood en jaloezie herken*» baar voor kinderen en het is belangrijk dat ze aan de hand van een boek er ook mee om leren gaan, bv. wegloopver- haaltjes als 'Wim is weg' en 'Lotta in de kabaalstraat'. Het moet niet bedreigend zijn, en in deze boeken is de afloop goed 'Vlinder voor Marianne' gaat over de dood. 'Een is genoeg' en 'De kat die zich kwaad maak te',bij het krijgen van een broertje of zusje in het gezin, gaan over jaloezie. 'Kind in het ziekenhuis' is een voorbereiding op het verblijf in een ziekenhuis. I

Vrouwenkrant Tilburg | 1979 | | pagina 10