vrouwenkafee tja, waarom een 1 Emancipatieinhalen van op gelopen achterstanden en wegwer ken van belemmeringen voor deel name van vrouwen aan allerlei maatschappelijke aktiviteiten *Feminismeop zoek naar eigen waarden, gevoelens en aktivi teiten, waardoor vrouwen en man nen hun leven zelfstandig vorm kunnen geven zonder ballast van de huidige starre rolverdeling. een emancipatorisch*(=vrijma- king, streven naar gelijkwaar digheid) maar ook een feminis- tisch*strevenNI. bij feminis me gaat het erom, dat de rolver- wachting en de taakverdeling tussen man en vrouw, opnieuw bezien moet worden. Dat het niet alleen part-time banen zijn, die vrouwen gelijk maken. Nee, dat zijn nog slechts aan- passers. Maar ik wil hier niet zo diep ingaan op die verschil len in ideeën. Ik heb slechts enkele dingen willen noemen. Ik denk dat we het er in ieder geval over eens kunnen zijn, dat vrouwen vaak als tweede rangsburgers gezien worden in de samenleving, en dat ze een onderdrukte positie innemen. En wat we willen met het Vrou- wenkafee is, dat vrouwen zich bewust worden van die onder drukte positie en daar willen we bij helpen, steunen. Dit pro beren we met thema-avondenwaar we met meer of minder sukses proberen aan te geven, waar nu het specifieke zit van die vrou wenrol en hoe dat doorwerkt. En anderzijds door aktiviteiten te steunen die de typische vrouwen rol kunnen doorbreken, zoals de kursussen Er zijn toch al kafee's genoeg? Ja, inderdaad, alleen over heerst daar vaak de sfeer van de mannen. D.w.z. je loopt er als vrouw niet zo makkelijk binnen, omdat je het gevoel hebt dat je dan meteen bekeken wordt als iemand die versierd wil worden, op zoek is naar een vent, en ga zo maar door. De normen daar, van: kun je zo maar iets gaan drinken, hoe lang kun je met iemand praten voordat het ver dacht wordt, dat je iets wilt, zijn opgelegde regels. Normen gemaakt in een wereld, waar vrouwen maar weinig in tel zijn (tenminste als het gaat om hun inzichten en wensen) en waar ze ook maar weinig in te brengen hebben Die normen nu, daar wilden we nu iets aan doen. Door een vrouwenkafee te starten bied je vrouwen de gelegenheidom bui ten de normale regels,zoals die gelden in de samenleving, zich zelf te zijn op de eerste plaats (dus niet bekeken, be loerd te worden door vreemde ogen). En op de tweede plaats, vrouwen een steuntje in de rug te geven bij hun zoeken naar zichzelf. Hoe vrouwen zijn, dat ze vriendinnen kunnen zijn, dat vrouwen gemeenschappelijke be langen kunnen hebben. Dat ze el kaar bij het zoeken naar hun eigen ik steun kunnen geven. En dit in een sfeer die niet kon- kurrerend is. Dat vrouwen meer zijn dan de vrouw van die en die, of de moeder van Jantje en Sientje, wordt vaak niet gezien, laat staan erkend. Toch hebben vrou wen, net als alle mensen, veel mogelijkheden. Om die te leren kennen, wil het vrouwenkafee helpen. Het Vrouwenkafee moet gezien worden als een streven naar gelijkheid, erkenning, en vooral ook naar eigen identi teit van vrouwen. Het is dus niet alleen

Vrouwenkrant Tilburg | 1978 | | pagina 3