M J Dit is natturlijk iets waar je je hele leven mee bezig blijft. Na zo'n kursus kun je echt niet zeggen dat je er bent. Je moet 't zien als een aanzet, waarin je gesteund door de kontakten, het praten erover, de oefenin gen enz. begint jezelf wat te veranderen Dat was ook de ervaring van de vorige 2 kursussen. Ervaringen Over 't algemeen waren de deel neemsters erg te spreken over 't verloop en resultaat van de kursus. Iedereen had er iets voor zichzelf uit opgepikt, wat soms van persoon tot persoon erg verschilde. Voor alle deel neemsters gold dat ze in de groep gemerkt hadden dat ze in veel dingen niet alleen stonden, dat de anderen er ook mee zaten. Waardoor je je al sterker gaat voelen. Ook is iedereen meer over zichzelf gaan nadenken. Andere persoonlijke ervaringen waren - ik heb hier geleerd m'n mond open te doen. Ik moest wel, want ik werd voor 't blok gezet. - ik durf meer te zeggen, en ik kan ook beter luisteren. Ik ben bewuster geworden en heb meer waardering voor mezelf ge kregen. - ik ben meer over een aantal zaken bewuster gaan nadenken bv. waarom ik zo bang ben om mensen te kwetsen. - ik had altijd wel een ekskuus waarom ik bepaalde dingen niet deed of zei. Nu zie ik dat ik mijn omgeving of de situatie niet altijd de schuld moet ge ven. Je kunt zelf veel meer be palen dan je denkt. De oefeningen In de kursus hebben we gewerkt met verschillende oefeningen zo als een 'rondje' (ieder groeps lid geeft om de beurt antwoord op een vraag, de anderen mogen niet inspringen), een 'bots- gesprek' (je mening verdedigen door het geven van argumenten) luisteroefeningen, spelen van moeilijke dagelijkse situaties. Om de ervaringen niet te beper ken tot alleen de kursusuren hebben we verslagen en huiswerk gemaakt. Huiswerk in de zin van: denk deze week daar ns over na of schrijf deze week dat ns op, of doe dat eens deze week. De resultaten bespraken we in de volgende bijeenkomst. Vanuit 't napraten van de 2 vorige kursus sen zal de volgende kursus ver beterd worden. De twee groepen vonden o.a. dat we wat meer tijd zouden moeten besteden aan t inoefenen van dagelijkse situa ties Vervolg Beide groepen vonden 10 bijeen komsten erg weinig. De ene groep heeft als vervolg gekozen voor een praatgroep. Deze is direkt na de laatste kursusmiddag ge-

Vrouwenkrant Tilburg | 1978 | | pagina 12