”hoe zeg je wat je denkt” L X' A 9 ;z f,/ Het afgelopen seizoen werden er, binnen de aktiviteiten van het vrouwenkafeeook 2 kursus- sen "Hoe zeg je wat je denkt" gegeven. Ook nu, in september, gaat er weer een kursus van start De start en het verloop van de kursus Aan de vorige twee kursussen was een thema-avond voorafge gaan. Op deze avond vertelde iemand van 't Vrouwenkruidt uit Eindhoven over zo'n kursus, die zij ook geven. Ook werden toen 2 oefeningen gedaan in praten, luisteren en je stand punt verdedigen. Veel vrouwen hebben er moeite mee aan ande ren te vertellen wat zij den ken, te durven zeggen wat ze denken. Maar ook ervaren we steeds weer dat 't moeilijk is om naar anderen te luisteren. Ook is t zo dat je als vrouw vaak gevoelsmatig een idee van iets hebt maar dat je dat standpunt niet durft te verde digen, of omdat je aan jezelf twijfelt, of omdat je de argu menten niet op een rijtje hebt staan Naar aanleiding van deze avond gaven zich direkt al 25 vrouwen op voor deze kursus. Ieder na tuurlijk met haar eigen redenen en verwachtingen. Verwachtingen bijv.:"Ik vind 't griezelig in een grote groep of in t open- baar te praten. Dan denk ik vaak dat ik niet goed formuleer wat ik wil zeggen; ik wil leren beter uit mijn woorden te ko men" "Van vroeger heb ik een gevoel van minderwaardigheid overge houden. Je mocht als vrouw niet voor je mening uitkomen, want dan was je een slechte vrouw. Je was maar een meisje, dus mocht je niet studeren. Je gaat jezelf dan onbelangrijk vinden. Daar wil ik overheen komen" "Ik heb behoefte aan kontakt. Dat staat voor mij voorop. Daar naast wil ik ook voor mezelf leren opkomen, niet te beschei den zijn, nee durven zeggen in bepaalde situaties. Dus meer aan mezelf toekomen" De bedoeling en opzet van de kursus Door middel van oefeningen en gesprekken a. je bewust worden van situ aties waarin je niet durft te zeggen wat je denkt of voelt, dus waarin je niet voor jezelf opkomt; en wat daarvan de oor zaken kunnen zijn (bv. belemme ringen in jezelf, je eigen op voeding, de positie van de vrouw in deze maatschappij, de taakverdeling in 't gezin, enz.) b. door het samen praten hier over zien dat je niet de enige bent en dat je zelf en met elkaar aan verandering kunt werken c. werken aan het wel voor je zelf opkomen in dagelijkse situaties, door: - te durven zeggen wat je denkt, vindt of voelt - waardering en kritiek te durven uiten - nee te durven zeggen - je mening te verdedigen - beter uit je woorden te komen - op een ander te durven af stappen - een gunst te durven vragen - te luisteren naar anderen en anderen naar jou - jezelf meer te waarderen - je zelfbewuster te gedragen - meer zelfvertrouwen krijgen om je situatie meer zelf in de hand te nemen.

Vrouwenkrant Tilburg | 1978 | | pagina 11