'J® a 8 6 Til. "Vrouwen hebben nog veel voor oordelen over elkaar, ze zijn niet solidair. Dat is toch niet nodig? Ik werk op 'n atelier en de vrouwen van kantoor, daar kan ik niet mee opschieten, die den ken dat ze meer zijn." "Een half jaar geleden heb ik de moed bij elkaar geraapt om 'ns te gaan praten met lesbische vrouwen. Ik vond dat heel moei lijk maar het is 'n fijn gesprek geworden. We hebben het gehad over seksualiteit van vrouwen, hoe het voelt om lesbisch te zijn en nog meer. Lesbische vrouwen worden vaak in een hoekje gdrukt door andere vrou wen en waarom doen we dat ei genlijk? Wij proberen nu met een groepje van 10 daar met an deren openlijk over te praten en dat lukt heel goed. Voor me zelf is het heel fijn dat ik toen die stap heb genomen." Bewustwording, emancipatie en feminisme in praktijk brengen is niet de gemakkelijkste weg. Maar je wordt er vrijer door, je leeft bewuster en je krijgt nieuwe vrienden. Met pijn en moeite weliswaar, maar ook met nieuwe vrienden, met meer te vredenheid en iets gelukkiger. Ik hoop dat we nog 'ns zo'n a- vond organiseren om verder te praten over de..goede kanten van je nieuwe ideeën en om elkaar te helpen de problemen die we ermee hebben te overwinnen. de keer weer naar hem toe gaan mogen we over 2 dingen niet pra ten: politiek en nu ook de vrou wenbeweging' Vroeger zeiden we altijd 'Denk eraan, vanavond niet over politiek praten hè?. Wanneer je gaat nadenken over emancipatie en je gaat daar din gen mee doen, dan moet je je heel vaak verdedigen en het wordt ook vaak in het belache lijke getrokken. Vooral voor oudere vrouwen is dat moeilijk: ze zitten al heel lang in een bepaald patroon en weten niet hoe ze daar uit moeten komen. Maar voor veel vrouwen is het toch wel zo dat ze ook iets wil len voor zichzelf, of dat nu 'n Bingo-avond is of naar het Vrou- wenkafee gaan maakt op zich niet veel uit. Het komt erop neer dat vrouwen ruimte willen voor din gen die ze zelf willen, en dat het altijd klaar moeten staan voor anderen vrouwen onvrij maakt. We moeten proberen onze gedachte uit te dragen dat vrouwen ook recht hebben op iets voor zichzelf en we moeten prberen solidair te zijn met an dere vrouwen. De kinderen die we opvoeden en de man of vrouw waarmee we leven moeten we dat stapje voor stapje duidelijk ma ken. Als je te hard holt gaan ze zich ertegen verzetten. Ook war- neer je er vrienden door ver liest, tóch proberen. Dit zijn zo een paar verhalen van vrouwen die op deze avond aan het woord kwamen. Wanneer ik dat zo 'ns overlees zie ik dat er veel belemmeringen zijn om de ideeën over vrouw-zijn in de praktijk te brengen, zoals: - de buurt - man en kinderen -je eigen gevoelens - je zoon - je familie - de mensen op 't werk - andere vrouwen - je eigen gedachten over les bische vrouwen - je vrienden. If

Vrouwenkrant Tilburg | 1978 | | pagina 8